Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kültür ve Tabiat Varlıklarının Korunması

Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulunun, kültür ve tabiat varıklarının korunmasına yönelik ilke kararlarında bazı değişikliklere gidildi. Yüksek kurulun, 6 Ocakta yaptığı toplantıda, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulunun 19 Ocak 2010 tarih ve 760 sayılı İlke Kararının iptaline karar verildi.

yapi.com.tr / AA
Kültür ve Tabiat Varlıklarının Korunması

Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulu'nun, kültür ve tabiat varıklarının korunmasına yönelik ilke kararlarında bazı değişikliklere gidildi. Yüksek kurulun, 6 Ocakta yaptığı toplantıda, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulunun 19 Ocak 2010 tarih ve 760 sayılı İlke Kararının iptaline karar verildi.

Koruma amaçlı imar planlarının onaylanmamış olmasının 2863 sayılı Kanunla koruma bölge kurullarına yüklenen koruma görevini ortadan kaldırmadığı hususları da göz önüne alındı. Koruma amaçlı imar planının yasal süresi içinde onaylanmadığı ve geçiş dönemi koruma esasları ve kullanma şartlarının ortadan kalktığı kentsel sit alanlarında, korunması gerekli taşınmaz kültür varlığı parseli ve diğer parsellerdeki, zorunlu altyapı uygulamalarının koruma bölge kurulu kararları doğrultusunda yapılabilecek.

İlke kararlarında ve önceki kararlarda bazı değişikliklere gidildi. Buna göre, ''Koruma, Uygulama ve Denetim Bürosu kurulmamış olan yerlerdeki sit alanlarında, koruma alanlarında ve tescilli taşınmaz kültür ve tabiat varlıklarına bitişik parsellerde yer alan, yürürlükteki mevzuata göre kullanma izin belgesi bulunan tescilsiz yapılarda, çatı aktarımı, oluk onarımı, boya, badana ve benzerlerine bakım, ahşap, madeni, pişmiş toprak, taş vb. çürüyen ya da bozularak eksilen mimari ögelerinin özgün biçimlerine uygun olarak aynı malzeme ile değiştirilecek.

Bozulan iç ve dış sıvaların, kaplamaların, renk ve malzeme uyumu sağlanarak özgün biçimlerine uygun olarak yenilenmesinin ilgili koruma bölge kurulu kararı alındıktan sonra ilgili Valilik ve Belediyesinin denetim ve sorumluluğunda yapılabilecek.

Koruma, Uygulama ve Denetim Bürosu kurulmuş yerlerde ise sit alanlarında, koruma alanlarında ve tescilli taşınmaz kültür ve tabiat varlıklarına bitişik parsellerde yer alan, yürürlükteki mevzuata göre kullanma izin belgesi bulunan tescilsiz yapılarda, yukarıda bahsi geçen uygulamalar 'Koruma, Uygulama ve Denetim Büroları, Proje Büroları ile Eğitim Birimlerinin Kuruluş, İzin, Çalışma Usul ve Esaslarına Dair Yönetmelik' kapsamında gerçekleştirilecek.

Sit alanlarında, koruma alanlarında ve tescilli taşınmaz kültür ve tabiat varlıklarına bitişik parsellerde yer alan, yürürlükteki mevzuata göre kullanma izin belgesi bulunmayan tescilsiz ve kaçak yapıların tadilat ve tamiratlarına izin verilemeyecek. Tadilat ve tamirat izni verilen tescilsiz yapıların onarım öncesi ve sonrasına ilişkin rapor, fotoğraf, kroki ve belgeler, uygulama sonrasında ilgili koruma bölge kurulu müdürlüğüne iletilecek.''

Korunması Gerekli Taşınmaz Kültür Varlıklarının Tescili

Korunması gerekli taşınmaz kültür varlıklarının tescil kararlarının yeniden değerlendirilmesi ile ilgili ilke kararı ise şöyle:

''Kültür ve tabiat varlıklarını koruma bölge kurulları tarafından 'korunması gerekli taşınmaz kültür varlığı' olarak tescil edilmiş olan taşınmazlara ilişkin alınan tescil kararlarının yeniden görüşülmesine ilişkin yapılan başvuruların, yapıların tescil edilmesine neden olan değerlere sahip olmadığına ilişkin ayrıntılı ve bilimsel nitelikli bilgi ve belgeleri içermesi halinde, koruma bölge kurulu müdürlüklerince gündeme alınabilecek.

Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu kararlarına karşı idari yargıda açılan dava sürecinde, kamu yararı bulunan konuların koruma bölge kurulunda değerlendirilmesine ilişkin konunun Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulunda değerlendirilmesi sonucunda, koruma bölge kurulu kararlarına karşı açılan davalarda, idari yargı tarafından verilen iptal veya yürütmenin durdurulması kararına ters düşmemek koşuluyla, kamu yararı bulunan konuların koruma bölge kurullarınca değerlendirilebilecek.''

ETİKETLER: kurum koruma
http://www.yapi.com.tr/haberler/kultur-ve-tabiat-varliklarinin-korunmasi_85306.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!