Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kültürel Miras Eğitimli Ellere Emanet

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı desteğiyle hayata geçirilen “Kültürel Mirasın Korunması Sürecinde Kalifiye Uygulama Elemanı Yetiştirme Programı” üçüncü eğitim dönemi tamamlandı. Program, İstanbul kültür mirasının önemli bir bölümünü oluşturan tarihi yapıların ve alanların korunmasına ilişkin bilinci geliştirmeyi ve teknik altyapı

yapi.com.tr
Kültürel Miras Eğitimli Ellere Emanet

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı desteğiyle hayata geçirilen “Kültürel Mirasın Korunması Sürecinde Kalifiye Uygulama Elemanı Yetiştirme Programı” üçüncü eğitim dönemi tamamlandı. Program, İstanbul kültür mirasının önemli bir bölümünü oluşturan tarihi yapıların ve alanların korunmasına ilişkin bilinci geliştirmeyi ve teknik altyapı sağlamayı amaçlıyor.

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı’nın desteğiyle Koruma ve Restorasyon Firmaları Derneği (KOREFD) tarafından hayata geçirilen sertifika eğitim programını başarıyla tamamlayan 27 kursiyer, 16 Ekim’de düzenlenen törenle sertifikalarına kavuştu. Uzman uygulama elemanı ve kalifiye ara eleman yetiştirmeyi amaçlayan ve dokuz aylık yoğun bir eğitim sürecini içeren program boyunca restorasyon alanında uygun teknik ve teknolojileri kullanma becerilerini geliştiren katılımcılar sektördeki farklı firmalarda istihdam edildi.

Sepetçiler Kasrı’nda gerçekleştirilen törende konuşma yapan İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Yürütme Kurulu Başkan Vekili Ahmet Emre Bilgili, Ajansın en önemli gündemleri arasında yer alan İstanbul’un zengin kültürel mirasının korunması alanında istihdam yaratan projeye destek vermekten büyük mutluluk duyduklarını belirterek şunları söyledi:

“Kültürel mirasın korunması alanındaki eleman ihtiyacına somut bir çözüm getirmek amacıyla hayata geçirilen Kültürel Mirasın Korunması Sürecinde Kalifiye Uygulama Elemanı Yetiştirme Programı çerçevesinde bugüne kadar 100’den fazla gencimize eğitim olanağı sunuldu. 9 aylık yoğun bir eğitim süreci sonunda sertifikalarına kavuşan bu gençlerimiz bugün restorasyon alanında farklı görevler alarak İstanbul’un önemli tarihi değerlerinin, sadece Avrupa Kültür Başkenti unvanını taşıyacağı 2010 yılına değil sonrasında da layığıyla korunmasına büyük katkı sağlayacaklardır. 1 Eylül’de başlattığımız üçüncü eğitim dönemini başarıyla tamamlayan katılımcıları yürekten kutluyorum.”

Avrupa Birliği ülkelerine örnek gösterilen ödüllü program

Koruma ve Restorasyon Firmaları Derneği (KOREFD) tarafından ilk kez 2005 yılında gerçekleştirilen projenin eğitim programı 2006 yılından bu yana Milli Eğitim Bakanlığı onayı ile yürütülüyor. 2007 yılında Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün destekleriyle gerçekleştirilen eğitimler, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 2007 yılı 2. Ulusal Mimarlık Koruma Ödülleri kapsamında “Korumaya Katkı” dalında ödüle layık görüldü.

Son olarak Avrupa Konseyi danışmanı Werner Desimpelaere, projeyi incelemek üzere Temmuz ayında gerçekleştirdiği Türkiye ziyaretinin ardından, Avrupa Birliği’ne yeni üye olan dokuz ülkede gerçekleştirilecek eğitim programlarına örnek oluşturacak bir model olarak betimlediği program hakkında bir öneri raporu hazırlayarak Avrupa Konseyi’ne sundu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kulturel-miras-egitimli-ellere-emanet_73504.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!