Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kültürel Mirasımız Teleferik Projeleriyle Yok Olmasın

Türkiye Seyahat Acentaları Birliğince (TÜRSAB) Bergama'daki teleferik projesine ilişkin yapılan açıklamada, ''Hiçbir kültürel mirasımızın teleferik projeleriyle yok olmasını istemiyoruz'' denildi.

yapi.com.tr
Kültürel Mirasımız Teleferik Projeleriyle Yok Olmasın

Fotoğraf: Mehmet EZGİN / AA

Türkiye Seyahat Acentaları Birliğince (TÜRSAB) Bergama'daki teleferik projesine ilişkin yapılan açıklamada, ''Hiçbir kültürel mirasımızın teleferik projeleriyle yok olmasını istemiyoruz'' denildi.

TÜRSAB'dan yapılan yazılı açıklamada, Bergama'nın UNESCO Dünya Mirası Listesine girmeyi çoktan hak ettiği belirtilerek ''Ancak inşaat bitmek üzere olan teleferik projesinin gerek görüntüsü, gerek inşası esnasında bölgeye verilen zararlar, gerekse çalışmalar durumunda yaratabileceği hasarlar gözönünde bulundurulduğunda Bergama'nın bu statüyü alması pek de mümkün görülmemektedir'' denildi.

UNESCO Dünya Mirası Listesine girmeden önce ülke olarak tarihi dokulara, kültürel zenginliklere sahip çıkılmasının altı çizilerek, teleferik projesinin TÜRSAB tarafından uzun süredir takip edildiği kaydedildi.

Teleferiğin tarihi dokuya vereceği zarar ve çevre felaketinin yanı sıra turizmi de engelleyeceği belirtilerek, bölgenin çok rüzgarlı olması nedeniyle teleferiğin tehlike arz ettiği, teleferiğin bozulması durumunda çok büyük sıkıntıların yaşanacağı ifade edildi.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

''Bergama teleferiği bir ilk olmayacaktır. Ancak durdurulabilirse bir son olabilir. Akropol gibi tarihi bir şaheserin beton, çelik ve cam yığınından oluşan istasyon binaları ve teleferik direkleriyle mahvına yol açacak projeyi üreten zihniyetin Meryem Ana ve Nemrut gibi eşi benzeri olmayan diğer tarihi değerlerimiz için de benzer fikirler ürettiği öğrenilmiştir. Hiçbir kültürel mirasımızın teleferik projeleriyle yok olmasını istemiyoruz. Tüm ilgili kurumları ve vatandaşları konuya duyarlı olmaya çağırıyoruz.'' (AA)

 

ETİKETLER: arkeoloji
http://www.yapi.com.tr/haberler/kulturel-mirasimiz-teleferik-projeleriyle-yok-olmasin_79105.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!