Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kumkapı’daki ‘Kirlilik Abidesi’ Kaldırılıyor

Altı yıldan beri İstanbul Kumkapı Sahili’nde yan yatmış vaziyette duran ve neredeyse manzaranın bir parçası haline gelen Selin-S gemisi nihayet kaldırılıyor.

Zamanltı yıldan beri İstanbul Kumkapı Sahili’nde yan yatmış vaziyette duran ve neredeyse manzaranın bir parçası haline gelen Selin-S gemisi nihayet kaldırılıyor.

Deniz kenarındaki görüntüyü bozan gemi enkazının sökümüne başlandı. Enkaz, 15 işçi tarafından iki ayda sökülerek sahil eski güzelliğine kavuşturulacak. Enkazın kaldırılmasından memnun olan çevredeki balıkçılar, “Bizim için buluşma noktası olmuştu. Haberleşirken ‘batığın yanındayız’ der ve kolayca buluşurduk. Ancak batık hem denizi hem de manzarayı kirletiyordu.” diyor. 23 Şubat 1999 günü fırtınaya tutularak sahile oturan Honduras bayraklı Selin-S gemisi, aradan geçen altı sene içerisinde İstanbul’un silueti haline geldi. Çevre sakinleri için buluşma noktası olduğu gibi, Aliye ve Gülbeyaz gibi çok sayıda dizi filme de platoluk etti. Ayrıca gençler, sevdikleri kimselerin isimlerini büyük harflerle yazarak gemiye hatıra defteri olma özelliği kazandırdı. İlk söküm işlemi için yapılan törene basın büyük ilgi gösterirken çevreden sorumlu İstanbul Vali Yardımcısı Gazi Kaya, yetki karmaşası sebebiyle uzun süre kaldırılmayan gemi enkazından İstanbul’un kurtulacağını belirtti. İstanbul Çevre ve Orman İl Müdürü Doç. Dr. Mehmet Emin Birpınar, 2 bin 200 tonluk geminin, sahibi bir türlü bulunamadığı için, üzerindeki borç yükü sebebiyle senelerce kaldırılamadığını söyledi. “İstanbul 2. İcra Müdürlüğü tarafından gemi 272 bin 800 YTL’ye Kardeşler Metal İç ve Dış Ticaret Ltd. Şirketi’ne satıldı.” diyen Birpınar, gemiyi sökecek şirketin çevre kirliliği ve insan sağlığına zarar vermemek için gerekli önlemleri alacağını vurguladı. “Bundan sonraki çalışmalarımızda İstanbul çevresinde bulunan 19 batık geminin çıkartılması için yoğunlaşacağız.” diyen Birpınar, Selin-S’nin kenarda olduğu için sökümünün kolay olduğunu ve enkazının para ile satıldığını; ancak diğer batıkların çıkartılabilmesi için büyük bütçeye ihtiyaç duyulduğunu kaydetti.

Gemiyi sökmek için satın alan Kardeşler Metal İç ve Dış Ticaret Ltd. Şirketi yetkilisi Recep Çulha, geminin kaynak makineleriyle 5-10’ar tonluk parçalara bölünüp eritme tesislerine götürüleceğini belirtti. Çulha, sökme maliyetinin yaklaşık 100 bin YTL’yi bulacağını kaydetti.

İSTANBUL’DA ÇIKARILACAK DİĞER ENKAZ GEMİLER
11 Şubat 1991’de Kilyos’ta batan Malta bayraklı ‘’Virginia’’
2 Şubat 2003’te Kilyos’ta batan Kamboçya bayraklı ‘’Euro Asia’’
10 Şubat 2003’te batan Honduras bayraklı ‘’Agios Dimitrios-7’’
10 Kasım 2003 tarihinde İstanbul Boğazı’nda batan Gürcistan bayraklı ‘’Svyatov Panteleymon”
12 Şubat 2004 tarihinde Kilyos’ta batan Rusya bayraklı ‘’Strontsiy’’
29 Eylül 2004 tarihinde Kartal’da batan Bolivya bayraklı ‘’L-1’’ gemisi

http://www.yapi.com.tr/haberler/kumkapidaki-kirlilik-abidesi-kaldiriliyor_27908.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!