Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kumulu Orman Yaptılar

Terkos Gölü'nün etrafındaki Durusu kumulu, 42 yıllık özverili bir çalışmayla yeşil bir cennete dönüştü. İstanbul'un su ihtiyacını karşılayan Te

Hürriyet
Kumulu Orman Yaptılar

b>Terkos Gölü'nün etrafındaki Durusu kumulu, 42 yıllık özverili bir çalışmayla yeşil bir cennete dönüştü. İstanbul'un su ihtiyacını karşılayan Terkos Gölü'nün kumla dolmasını önlemek için 21 bin dönümlük kumul bölgesi ağaçlandırıldı.

27 Ağustos 1967 tarihli Yeni Gazete'de çıkan Terkos gölünün her yıl 10 metre küçüldüğü yolundaki haber, 'İstanbul için büyük tehlike' başlığıyla duyurulmuştu. Habere göre, kuzeyden esen şiddetli rüzgárlarla sürüklenen kumlar, her yıl 10-15 metre yürüyerek Terkos Gölü'nü dolduruyordu. Kısa zamanda tedbir alınmazsa yıllar içinde İstanbul'un tamamen susuz kalacağına dikkat çekiliyordu. Haberde ayrıca tahsisat sıkıntısı çeken Orman İdaresi'nin 1961'de başlattığı çalışmadan da söz ediliyordu.

Dönemin Orman İdaresi'nin Terkos Gölü'nün kumla dolması önlemek için yaptığı özverili çalışma bugün meyvesini verdi. Ağaçlandırma projesi fikrinin daha eskilere dayandığı söylenebilir (...) Ancak 1990'da ağaçlandırılan bölgenin bir bölümü yeniden kumula dönüştü. Ormancılar sabırla kumul olan bölgede aynı işlemi tekrarladı. Sonunda bugün Terkos Gölü'nü çevreleyen 16 kilometrelik bir alan sahil çamı, fıstık çamı ve meşe ağaçlarıyla yeşil bir örtüyle kaplandı.

Ormancılar 42 yıllık süre içinde bazen aynı şeyleri bıkmaksızın tekrar tekrar yaptı. Tıpkı mitolojideki kahraman Sisphos gibi. Efsaneye göre Tanrı Zeus tarafından cezalandırılan Sisyphos sırtında kocaman bir kayayı dağın zirvesine taşımakta ve kaya tekrar aşağıya yuvarlanmaktadır. Bu iş sonsuza kadar sürecektir. Sisyphos gibi ormancılar da sabır ve inançla bir örnek bir çalışma sergilediler.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/kumulu-orman-yaptilar_5489.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!