Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kuraklıkta Geri Sayım Başladı

Artan küresel ısınmanın etkileri Türkiye'de de görülmeye başladı. Su rezervi bakımından zengin olarak bilinen ülkemiz, gerekli yasal tedbirler alınmaz ve su tüketim bilinci oluşturulamazsa 2030'da kuraklık ile karışı karşıya kalacak.

Yeni Şafak Gazetesi/Gökhan Yılmazrtan küresel ısınmanın etkileri Türkiye'de de görülmeye başladı. Su rezervi bakımından zengin olarak bilinen ülkemiz, gerekli yasal tedbirler alınmaz ve su tüketim bilinci oluşturulamazsa 2030'da kuraklık ile karışı karşıya kalacak. Uzmanlar kış mevsiminde gerekli yağışın hâlâ düşmediğini vurgulayarak 2030'a kadar ciddi su sıkıntısının baş gösterebileceği uyarısında bulunuyor. Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF) Türkiye şubesi dün yaptığı toplantıyla su kaynaklarının korunması için alınabilecek önlemleri kamuoyuna duyurdu. Su kullanımının özellikle tarım ve sanayi açısından yanlış uygulamalarla dolu olduğunu belirten WWF Türkiye Genel Müdürü Dr. Filiz Demirayak, "Dünyadaki su kaynaklarını bu hızla tüketmeye devam edersek, 2050 yılında ihtiyaçlarımızı karşılayabilmek için iki tane daha dünyaya ihtiyacımız olacak" dedi.

40 Yılda 3 Van Gölü
Dünyada ve Türkiye'de su kaynaklarının hızla azaldığına dikkat çeken Dr. Filiz Demirayak, Türkiye de son 40 yılda 1 milyon 300 bin hektar sulak alanın ekonomik ve doğal özelliğini yitirdiğini ve bu alanların toplam 3 Van Gölü'nün kuruması anlamına geldiğini belirterek, tıraş olurken, diş fırçalarken, bulaşık yıkarken suyu boşa akıtmayarak her gün ortalama 25 litre su tasarruf edilebileceğini söyledi. WWF Türkiye Su kaynakları Programı Müdürü Buket Bahar Dıvrak da dünyanın en önemli 8 havzasından biri olan Konya Havzası'nın gerekli önlemler alınmazsa 20 yıl sonra çölleşebileceğine dikkat çekti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kuraklikta-geri-sayim-basladi_50974.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!