Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

''Küresel İnovasyon Endeksine Göre Türkiye, 'Yaratıcı Ürün İhracatı'nda 11'inci Sırada Yer Aldı''

Dünya Melek Yatırımcılar Birliğinde Türkiye'yi temsil eden Melek Yatırımcılar Derneği Başkanı Baybars Altuntaş, Küresel İnovasyon Endeksi'ne göre Türkiye'nin ''yaratıcı ürün ihracatı''nda 125 ülke arasında 11'inci sırada yer aldığını bildirdi.

yapi.com.tr / AA
''Küresel İnovasyon Endeksine Göre Türkiye, 'Yaratıcı Ürün İhracatı'nda 11'inci Sırada Yer Aldı''

Foto: Erhan Halıcı (AA)

Dünya Melek Yatırımcılar Birliğinde Türkiye'yi temsil eden Melek Yatırımcılar Derneği Başkanı Baybars Altuntaş, Küresel İnovasyon Endeksi'ne göre Türkiye'nin ''yaratıcı ürün ihracatı''nda 125 ülke arasında 11'inci sırada yer aldığını bildirdi.

''Yaratıcı Zeka Karnesi'' olarak da nitelendirilebilen bu endekste ABD'nin 27, Almanya'nın 35, İspanya'nın 37'nci sırada yer aldığını ifade eden Altuntaş, ''Girişimcilerimiz dev ekonomilerin girişimcilerine açık ara fark atmış durumda'' dedi.

Altuntaş, AA muhabirine, Fransız işletme okulu INSEAD tarafından 2007 yılından itibaren her yıl düzenli olarak yayınlanan, bu yıl Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü'nün de destek verdiği Küresel İnovasyon Endeksi'ne ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Endekste 125 ülkenin küresel inovasyon sıralamasının toplam 7 ana başlıkta değerlendirildiğini anlatan Altuntaş, bunların ''Kurumlar'', ''İnsan Kaynağı'', ''Alt yapı'', ''Pazar Ortamı'', ''İş Ortamı'', ''Bilimsel Çıktılar'' ve ''Yaratıcı Çıktılar'' başlıklarından oluştuğunu söyledi.

Baybars Altuntaş, Türkiye'nin 2011 yılında Küresel İnovasyon Endeksi sıralamasında 125 ülke arasında 65'inci sırada yer aldığını söyledi. Raporun alt başlıklarına bakıldığında Türkiye'nin ekonomiyle ilgili olan kısımlarda çok iyi durumda olduğunu belirten Altuntaş, şu bilgileri verdi:

''Bir şirket kurmak için harcanan gün sayısında Türkiye, ABD ile birlikte 13'üncü sırada. Yani ABD'yi yakalamış durumdayız. Kredi bilgisinin şeffaflığında dünyada 25'inci sıradayız. Bankaların doğru kredilendirme yapabilmesi için bu bilgiye ulaşması gerekir o açıdan bu da önemli. Borsada işlem gören hisselerin GSYİH'ye oranında da dünyada 28'inci sıradayız. Pazar gelişmişlik düzeyinde önemli parametrelerden biri de yerel rekabetin yoğunluğu. Yerel rekabetin yoğunluğunda 13'üncü sıradayız. Yani çok fazla rekabet var. İş ortamıyla ilgili olarak şirketlerin finanse ettiği araştırma ve geliştirme çalıştırmalarında da 25'inci sıradayız. Türkiye, faydalı modole başvurusu açısından 125 ülke içinde dünyada 12'inci sırada. İnovatif mal ihracatında dünyada 11'inciyiz. Yaratıcı hizmet ihracatında da dünyada 21'inciyiz.''

Küresel sermaye hareketini en çok ilgilendiren kısımlardan birinin ''Yaratıcı Çıktılar'' olduğunu ifade eden Altuntaş, ''Yani bunlar, ülke ekonomilerinin ana kemiği olan girişimcilerin oluşturdukları farklılıklardır. Hangi ülke ekonomisi diğer ekonomilere göre 'farklılık' ortaya koyabiliyorsa, küresel sermaye bu ekonomilere ekstra değer verir'' dedi.

Türkiye'nin bu yıl 'Yaratıcı Ürünler İhracatı'nda dünya liginde 125 ülke arasında 11'inci sırada yer aldığına işaret eden Altuntaş, şöyle devam etti:

''Biz Türkiye Melek Yatırımcılar Derneği olarak bu sonucu Dünya Melek Yatırımcılar Birliği nezdinde ilk toplantıda gündeme getireceğiz. Şimdiden merkezi Brüksel'de bulunan Avrupa Melek Yatırımcılar Ağı'na Türk girişimcisinin ortaya koyduğu bu farkı bildirdik. Yaratıcı Ürünler İhracatı sıralamasında Avrupa Melek Yatırımcılar Ağı'na üye olan 27 Avrupa ülkesinden sadece İngiltere (10'uncu) ve İtalya'nın (6'ncı) bizden önde olması, kalan 25 AB ülkesini açık ara farkla geçiyor olmamız bizi çok sevindirdi. Girişimcilerimizin 'farklılık' ortaya koymalarının küresel rekabetteki önemini çok iyi bilen bir dernek olarak inanıyoruz ki, bu sonucun meyvelerini 2012 yılından itibaren hep beraber toplayacağız.''

Yaratıcı Ürünler İhracatında ABD'nın 27, Almanya'nın 35, İspanya'nın 37, Kanada'nın 43 ve Finlandiya'nın 63'üncü sırada yer aldığını belirten Altuntaş, bu raporun, Türkiye'nin önümüzdeki yıldan itibaren Dünya Melek Yatırımcılarının cenneti haline geleceğini gösterdiğini kaydetti.

Küresel sermayenin özellikle küçük girişimcileri ilgilendiren ve bu farklılıkları ortaya koyma konusunda en pratik finansman desteğini veren aktörlerin ''melek yatırımcılar'' olduğunu anlatan Altuntaş, Melek Yatırımcılar Birliğinin iş fikri olan ancak, sermaye yetersizliği nedeniyle bu fikri hayata geçiremeyenlere yol gösterdiğini ve aracılık yaptığını anlattı.

''Melek yatırımcılık''

ABD'de 270 bin yatırımcının 26 milyar dolar, Avrupa Birliğinde 75 bin yatırımcının 4 milyar avro ciroya ulaştığı ''Melek Yatırımcılık'' sistemi, Baybars Altuntaş başkanlığında Türkiye'de teşkilatlandı.

Facebook, Amazon, Apple gibi iş fikirlerinin hayata geçmesini sağlayan ''melek yatırımcı'' sistemi, Melek Yatırımcılar Derneği-Türkiye'nin kurulmasıyla Türkiye'de iş fikri olan ancak, sermaye yetersizliği nedeniyle bu fikri hayata geçiremeyenlere yol gösterecek, aracı olacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kuresel-inovasyon-endeksine-gore-turkiye-yaratici-urun-ihracatinda-11inci-sirada-yer-aldi_88948.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!