Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Kuruş Ödenmeyecekti; 109 Milyar TL Ödenecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Tek kuruş ödemeden yapacağız” dediği garanti ödemeli projeler için gelecek üç yılda devletin kasasından 109 milyar TL’den fazla bir tutar şirketlere aktarılacak.

yapi.com.tr
Kuruş Ödenmeyecekti; 109 Milyar TL Ödenecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasıyla TBMM’ye sunulan 2021 yılı bütçe teklifleri, “Kamu Özel İşbirliği (KÖİ)” modelinin neden olduğu “ekonomik yıkımı” gözler önüne serdi.

Bütçe tekliflerine göre, sadece üç kamu kurumundan şirketlere üç yılda aktarılacak tutar 109 milyar TL’yi geride bırakacak. Kurumların yatırım ödeneklerinin tamamına yakını garanti ödemelerine gidecek.

BirGün’den Hüseyin Şimşek’in haberine göre; Sağlık Bakanlığı’nın 2021 Yılı Bütçe Teklifi, 18 Kasım Çarşamba günü Plan ve Bütçe Komisyonu’nda ele alınacak. Teklifte, KÖİ modeli ile hayata geçirilen şehir hastanelerinin bütçede oluşturduğu yük de yer aldı. Buna göre, halkın cebinden para çıkmadan yapıldığı iddia edilen şehir hastaneleri için şirketlere gelecek yıl 16 milyar 391 milyon TL ödeneceği hesaplandı. 2022’de bu tutar 20 milyar 624 milyon 544 bin TL, 2023’te ise 23 milyar 268 milyon TL olacak. Üç yılda şirketlere ödenecek toplam tutarın ise 60 milyar TL’ye ulaşması öngörülüyor.

19 Kasım Perşembe günü görüşülecek Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın bütçe teklifinde ise Avrasya Tüneli için ödenecek garanti tutar yer aldı. 2021’de 540 milyon TL, 2022’de 308 milyon TL ve 2023’te de 248 milyon TL, “trafik garantisi” olarak şirketlere ödenecek. Bu alanda yapılacak toplam harcama ise 1 milyar 96 milyon TL olacak. Aynı gün görüşülecek Karayolları Genel Müdürlüğü’nün bütçe teklifinde ise garanti ödemeleri yatırım bütçesini geride bıraktı. Karayolları’nın sorumlu olduğu yolları yapan şirketlere ödenecek “trafik garanti ücreti” gelecek yıl 14 milyar TL, 2022’de 16,9 milyar TL ve 2023’te 17,3 milyar TL olacak. Üç yılda Karayolları’nın bütçesinden çıkacak toplam garanti ücret tutarı ise 48,2 milyar TL’ye ulaşacak.

Ödemeler durdurulmalı
CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, iktidarın garanti ödemeleri ile bazı şirketleri zengin ettiğini belirterek, “Yap, işlet devret ve yap, kirala, devret projelerinin bütçeye zararının her yıl giderek artacağı konusunda uyarılarda bulunmuş, özellikle pandemi koşullarında bu garanti ödemelerin durdurulması önerimizi ifade etmiştik. 2021 yılı bütçe teklifine baktığımızda bu ödemelerin ulaştığı korkutucu boyutlar bir kez daha karşımıza çıkıyor.” dedi.

Erdoğan’ın KÖİ projeleri için, “Milletin cebinden kuruş çıkmıyor” dediğini anımsatan Özel, şunları söyledi: “Bu yöntemle yapılan şehir hastaneleri ile köprü ve otoyollar için 2021 yılında yapılacak harcamaların oranı, bir önceki yıla göre yüzde 65,7 oranında artış gösteriyor. Bu sözleşmelerin Dolar ve Euro üzerinden yapıldığı göz önüne alındığında, ilerleyen yıllarda bu ödenecek payın daha da artacağı ve bu kara deliğin daha da büyüyeceği ortadadır. İktidar partisi kendisine yakın müteahhitleri zenginleştirmek için kullandığı bu yöntemi terk etmeli ve kamu zararı daha da büyütülmemeli.”

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kurus-odenmeyecekti-109-milyar-tl-odenecek_182406.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!