Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

850 Bin Yolcu Garanti Edildi, 7 Bin Yolcu Kullandı

Yılın ilk 8 ayında 850 bin yolcunun garanti edildiği Zafer Havalimanı’nı sadece 7 bin 233 yolcu kullandı. Havalimanında oluşan kamu zararı ayda 39,8 milyon TL.

yapi.com.tr
850 Bin Yolcu Garanti Edildi, 7 Bin Yolcu Kullandı

Yap-İşlet-Devret (YİD) modeliyle yapılan inşaatlar ve bunlara verilen garanti ödemeleri tartışmalara konu olurken, vatandaş geçmediği köprünün, kullanmadığı havalimanın ücretini ödemeye devam ediyor.

BirGün’de yer alan habere göre; YİD projelerinin en büyük çöküşlerinden biri Kütahya, Afyon ve Uşak illerine hizmet vermek üzere yapılan Zafer Havalimanı. CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, “Şirket maliyeti olan 50 milyon Avro’yu 2021 yılına kadar hazine tarafından yapılacak olan garanti ödemesiyle çıkarmış oluyor. Havalimanının 2044'de kamuya devrine kadar şirkete ödenecek tutar 205 milyon Avro. Bunun adı soygundur. Öngörüsüzlüğün, hesapsızlığın, liyakatsizliğin bir sonucudur. Geleceğin ipotek altına alınmasıdır.” ifadelerini kullandı.

Yavuzyılmaz, 2020 yılının ilk 8 ayında verilen yolcu garantisinin 852 bin olduğunu hatırlatarak “CİMER'e yaptığım başvuruya Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü’nün gönderdiği yanıta göre bu sürenin içinde havalimanını kullanan yolcu sayısı 7 bin 233. Hata payı yüzde 99,16” dedi. Yavuzyılmaz sadece 8 ay için havalimanında oluşan kamu zararının 39 milyon 800 bin TL olduğunu vurguladı.

Garanti yurttaşın faturasına yansıyor
Yavuzyılmaz, “Neredeyse bölge illerin nüfus toplamı kadar, hazine şirkete yıllık garanti yolcu sayısı vermiş durumda. Şirkete yapılan garanti ödemeleri vatandaşın elektrik, su, doğal gaz faturalarına zam olarak yansımaya devam ediyor. AK Parti Yap-İşlet-Devret projeleriyle yandaşa kar, vatandaşa yoksulluk garantisi veriyor.” ifadelerini kullandı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/850-bin-yolcu-garanti-edildi-7-bin-yolcu-kullandi_181988.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!