Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Kuruyan Göller için İlk Adım Atıldı

Dünyanın bir zamanlar balıklara ev sahipliği eden, çevresinde kuşlara, bitkilere ve insanlara hayat veren sayısız gölü hızla kuruyor.

yapi.com.tr
Kuruyan Göller için İlk Adım Atıldı

Kuruyan göller için Uluslararası Buluşma toplantısına Orta Asya, Afrika, Ortadoğu ve Balkanlar’dan 10 ülkeden 19 aktivist, akademisyen ve kamu kurumu temsilcisi katıldı. Taraf'ın haberine göre, toplantıda Türkiye’de ve dünyada göllerin kurumasının ardında yatan ortak sebepler ve çözüm önerileri tartışıldı. Toplantıya ev sahipliği yapan Doğa Derneği Genel Müdürü Engin Yılmaz “Bu toplantı ile göllerimizi yaşatmak, doğayla uyumlu yaşam biçimlerini ve politikaları hayata geçirmek için bölgesel düzeyde işbirliğinin ilk tohumlarını attık” dedi.

Sulak alanlar kurudu

Toplantıda konuşan Akdeniz Sulak Alanları’nın Korunması Araştırma Merkezi’nden Dr. Christian Perennou, Akdeniz Bölgesi’nin 1900’de sahip olduğu sulak alanların yaklaşık yüzde 50’sini kaybettiğini açıkladı. Perennou, tarımsal sulama amaçlı sondaj kuyularının yer altı suyunu tükettiğini; barajların ise dere ve akarsuların göllere taşıdığı yüzeysel suyu azalttığını, bunun sonucunda başta göller olmak üzere tüm Akdeniz’de sulak alanların kuruduğunu belirtti. Perennou, Türkiye’nin yanlış su ve tarım politikaları nedeniyle Avrupa’da sulak alan kaybının en çok yaşandığı ülke olduğunu da vurguladı.

Çözüm: Su hakkı

Doğa Derneği Genel Müdürü Engin Yılmaz ise şöyle konuştu: “Göllerimizi yaşatmazsak, göllere bağlı hayatını sürdüren canlılar da yaşamlarını yitirecek. Türkiye’den Kenya’ya, Ürdün’e ve Yunanistan’a göllerimizi kurutan yanlış tarım ve su politikalarına karşı, derelerin göllere özgürce akmasına olanak vererek göllerimizin “su hakkı”nı tanıyan, yörenin şartlarıyla uyumlu tarımsal üretime dayalı alternatif politikaları hayata geçirmekten başka çaremiz yok.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/kuruyan-goller-icin-ilk-adim-atildi_112468.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!