Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Tuz Gölü'nü Liste Koruyacak

Aksaray Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Işık, Tuz Gölü’nün UNESCO Dünya Doğal Miras Alanları listesine girmesiyle daha iyi korunacağını belirtti.

yapi.com.tr
Tuz Gölü'nü Liste Koruyacak

UNESCO Dünya Doğal Miras Alanları geçici listesine kabul edilen Tuz Gölü Özel Çevre Koruma Bölgesi’nin, asıl listeye girmesiyle daha iyi korunacağı ve Tuz Gölü’nün Kapadokya’ya gelen turistlerin uğrak yeri haline geleceği bildirildi.

85 kuş türü yaşıyor

Aksaray Üniversitesi Tuz Gölü Su ve Çevre Uygulama ve Araştırma Merkezi bünyesindeki (ASUÇEM) Su, Tuz ve Çevre Araştırmaları Birimi Başkanı Doç. Dr. Mustafa Işık, Tuz Gölü’nün UNESCO geçici listesine girmesinin, gölün uluslararası boyuta taşımasını sağlayacağını söyledi. Gölün, Türkiye’nin en önemli doğal değerlerinden biri olduğunu belirten Işık, “Tuz Gölü birçok türde canlıya ev sahipliği yapıyor. Bu bölgede 85 kuş türü barınıyor. Bunların 4’ü endemik, yani sadece bu bölgede yaşayabilen kuş türleri. 129 böcek, 15 memeli ve 38 endemik bitki türü, bu bölgede yaşamını sürdürmektedir” dedi.

Nasıl gidilir?

Ankara’ya yaklaşık 150 kilometre uzaklıktaki Tuz Gölü’ne aracınızla gidiyorsanız, Ankara’dan Konya Devlet Yolu’nu takip ederek, Şereflikoçhisar ilçesinden sonra gölün kıyısına ulaşabilirsiniz. Karşı kıyıya gitmek için aynı yolun Konya Kavşağı’ndan sağa dönüp Cihanbeyli ilçesi üzerinden göle yakın kasabalara gidebilirsiniz.

ETİKETLER: UNESCO Tuz Gölü
http://www.yapi.com.tr/haberler/tuz-golunu-liste-koruyacak_109524.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!