Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Kuş Cennetinde Jeotermal Tehlikesi

Gediz Deltası’nda doğal sit alanı içerisinde yer alan bölgede jeotermal kaynak arama için çalışma başlatıldığı ortaya çıktı. Prof. Dr. Mehmet Sıkı, “Bırakın jeotermal santral açmayı, bir taşın bile yerinden oynatılması 2 milyon yılda oluşmuş doğal alana zarar verir.” diyerek tepki gösterdi.

yapi.com.tr
Kuş Cennetinde Jeotermal Tehlikesi

İzmir’de ‘Kuş cenneti’ olarak bilinen Gediz Deltası’nda jeotermal kaynak arama sondaj çalışması başlatıldığı ortaya çıktı. Şirket, ‘bölgesel ısıtma ve termal sağlık amaçlı jeotermal kaynak arama’ projesi için 14 Şubat'ta Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) başvurusunda bulundu.

Egeli Gazete’de yer alan habere göre; projenin yapılacağı, tamamı Hazine arazisi olan 3 bin metrekarelik alan, Gediz Deltası’na 260 metre mesafede bulunuyor. Proje alanı aynı zamanda ‘sulak alan tampon bölge sınırı’, ‘turizm tesis alanı’ ve ‘doğal sit alanı’ statüsünde. Bu alana evlerin uzaklığı ise sadece bin 150 metre. Ayrıca alanın 80 metre güneyinden doğalgaz boru hattı geçiyor.

Taş bile yerinden oynatılmamalı
Kuş cennetini yaşatmak için 36 yıldır mücadele yürüten Ege Üniversitesi Fen Fakültesi emekli öğretim üyesi Prof. Dr. Mehmet Sıkı, bölgenin sulak alan olduğunu ve 1’inci derece sit kapsamında bulunduğunu hatırlatarak şunları söyledi: “Bu alana bırakın jeotermal santral açmayı, bir otun koparılması ya da bir taşın bile yerinden oynatılması 2 milyon yılda oluşmuş doğal alana zarar verir. İzmir’i seven herkesin buna karşı çıkması gerekir.”

Bölgede 298 değişik kuş cinsinin bulunduğunu kaydeden Sıkı, “Geçen yıl kuş cenneti kurudu. Özellikle kuzey bölümünde kaçak yapılaşmalar var. Bu konularda hiçbir şey yapılmadı. Bunlarla mücadele edileceğine jeotermal kuyuları açılıyor. Kuş cennetine mutlaka zararı olacak. Bu girişim alanın hem jeolojik yapısına, hem de üsteki fiziksel bölümüne büyük zararlar verir.” diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kus-cennetinde-jeotermal-tehlikesi_184199.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!