Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kuşadası Kaleiçi Bölgesi Sokak Sağlıklaştırma Proje Çalışmaları Başladı

Doğal ve Kültürel değerleriyle ülkemizin dünyaya açılan en önemli turistik kıyı yerleşimlerinden biri olan Kuşadası 1989 yılında Bakanlar Kurulu Karar

yapitr/Murat UYMUŞLAR
Kuşadası Kaleiçi Bölgesi Sokak Sağlıklaştırma Proje Çalışmaları Başladı

oğal ve Kültürel değerleriyle ülkemizin dünyaya açılan en önemli turistik kıyı yerleşimlerinden biri olan Kuşadası 1989 yılında Bakanlar Kurulu Kararıyla “Turizm Merkezi” ilan edilmiştir. Kuşadası merkezi Kentsel Sit olarak belirlenmiş ve günümüze ulaşan Kültür Varlıkları “Anıt Eser” ve “Sivil Mimarlık Örneği Yapılar” olarak tescil edilmiştir.

Kentsel Sit alanı içinde kalan Tarihi Kuşadası Mahalleleri ve Evleri Kuşadası’nın kurulduğu orta çağın Akdeniz mimari tarzının bozulmamış en güzel örnekleridir. Ancak zamanla Turizm-Ticaret bağlantısı içinde bu yapılar, yapılan izinsiz ve bilinçsiz değişikliklerle eski özgün görünümlerinden uzaklaştırılmış zemin katlar tamamen yolla bütünleşen bir görünüme bürünmüştür. Aykırı cephe açıklıkları, yanlış malzeme kullanımları, görsel kirliliğe yol açan çok sayıda tabela, kablo ve gölgelikler eski kent dokusunun algılanmasını yok etmiş bulunmaktadır.

Kentsel Sit Sınırları içinde kalan tescilli Kaleiçi Camisi’ ninde içinde yer alan Kaleiçi Bölgesi Kuşadası’nda ticari aktivitenin yoğun olduğu bir bölgedir. Zaman içinde bina cephelerine yapılan olumsuz eklentiler, genişletilen açıklıklar ve izinsiz kat ilaveleri ile özgün kent dokusundan oldukça uzaklaşan bir görünüm sergilemektedir.

Kuşadası Belediyesi, ÇEKÜL VAKFI Bursa ve Kuşadası Temsilciliği ile Bursa Uludağ Üniversitesi Mimarlık Fakültesi işbirliğiyle “Cephe Sağlıklaştırma Projeleri” hazırlanma çalışmaları başlatılmıştır. Yapılan projeler İzmir II. Nolu K.T.V.K.K.’ndan alınan izin sonucu önce bölge sakinlerine tanıtılacaktır.

Uygulama aşamasında ise yapıların cephesine yer alan tüm izinsiz eklentiler (gölgelikler, ahşap panolar, tanıtım levhaları, klimalar vb. ) kaldırılacak, izinsiz ilave katlar yıktırılacak, binaların cephe açıklıkları projeye göre düzeltilecek, geleneksel dokuya uymayan balkonların önlerinin kapatılarak çıkma haline getirilecek, çatısı olmayan yapılara çatı yaptırılarak alaturka kiremitle kaplatılacak ve son aşamada binaların beyaz renkle boyanması sağlanacaktır. Ayrıca yol kaplamaları da geleneksel dokuya uygun olarak yenilenecektir.

Kuşadası Belediye Başkanı Fuat AKDOĞAN bu kış sezonunda tüm Kaleiçi Bölgesinde sokak ve cephe sağlıklaştırma uygulamalarının bitirilerek Kaleiçi’ nin 2005 turizm sezonuna çok daha farklı bir görünüm ile gireceğini belirtmiştir.

Kuşadası’nda Sağlık Caddesi, Kahramanlar Caddesi, Barbaros Hayrettin Paşa Bulvarı, Orient ve Grand Baazar’dan sonra Kaleiçi Bölgesi de özgün dokusuna kavuşacaktır.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kusadasi-kaleici-bolgesi-sokak-sagliklastirma-proje-calismalari-basladi_13781.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!