Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kuşadası Limanı’na Danıştay Freni

Danıştay 6’ıncı Dairesi şehircilik ilkeleri ve planlama esaslarına uymadığı, kentin kültürel ve doğal silüetini bozduğu gerekçesiyle Kuşadası Limanı imar planlarında yapılan değişikliğin yürütmesini durdurdu. Bu karar nedeniyle Kuşadası Limanı özelleştirmesini 2003 yılında 27 milyon dolarlık teklifle kazanan Ofer- Kutman ortaklığı limanda kurduğu

Radikal Gazetesi
Kuşadası Limanı’na Danıştay Freni

Danıştay 6’ıncı Dairesi şehircilik ilkeleri ve planlama esaslarına uymadığı, kentin kültürel ve doğal silüetini bozduğu gerekçesiyle Kuşadası Limanı imar planlarında yapılan değişikliğin yürütmesini durdurdu. Bu karar nedeniyle Kuşadası Limanı özelleştirmesini 2003 yılında 27 milyon dolarlık teklifle kazanan Ofer- Kutman ortaklığı limanda kurduğu 56 işyerini yıkacak.

Ortaklığın, sivil toplum örgütlerinin ve esnafın tepkisine rağmen limanda kurduğu 56 işyerinin yasaya uydurulması için Kuşadası Belediye Meclisi 1 Haziran 2006 tarihli oturumunda limana ilişkin değişiklikleri içeren imar planı ve plan notları onaylamıştı.

Bağımsız meclis üyeleri Nilgün Öğünçlü ile Ahmet Altunsoy’un plan iptalini isteyen taleplerini değerlendiren Danıştay 6’ncı Dairesi, yapılan imar değişikliğinin şehircilik ilkeleri ve planlama esaslarına uymadığını, yapılan noktasal müdahalenin Kuşadası’nın kültürel, doğal ve kentsel siluetini bozduğuna dikkat çekerek planın yürütmesini durdurdu. Hâkim Bekir Aksoylu başkanlığındaki Danıştay 6’ncı Dairesi’nin yürütmeyi durdurma kararında, şu ifadelere yer verildi:

“Uyuşmazlığa konu imar planının, uygulama imar planında olması gereken şartları taşımadığı, bu bakımdan planlama tekniklerine uygun olmadığı anlaşılıyor. Planın kentsel sistem üzerinde hiçbir etkisinin olmayacağı var sayıldığı gibi, Kuşadası’nın doğal görünümü, kentsel siluetini, kültürel ve tarihsel kimliğini değiştirecek nitelikte olduğu, Güvercinada’nın önü kapatılarak kentin tarihsel kültürel simgesinin kent silüetinden yok edildiği, sonuç olarak imar planı ve notlarının şehircilik ilkelerine uygun olmadığı anlaşılmıştır.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/kusadasi-limanina-danistay-freni_66595.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!