Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kuşadası'nın Her Projesi Sorunlu

Ege'nin önde gelen turizm merkezlerinden Kuşadası'nda bir süredir her projede mutlaka sorun yaşanıyor. Limanın özelleştirilmesinde ortaya çıkan

Haber Ekspres
Kuşadası'nın Her Projesi Sorunlu

b>Ege'nin önde gelen turizm merkezlerinden Kuşadası'nda bir süredir her projede mutlaka sorun yaşanıyor. Limanın özelleştirilmesinde ortaya çıkan sorunların bir türlü halledilememesinden sonra, ilçenin ve Türkiye'nin en büyük kongre merkezi projesi de bir sürü sorunla karşı karşıya.

Ege'nin önemli turizm merkezlerinden Kuşadası'nda, yönetici ve esnafın ortak girişimleriyle başlanan dev projelerin birbiri ardına olumsuz sonuçlanması umutsuzluk yarattı. Özelleştirilen Kuşadası Limanı'nı yine Kuşadalılardan oluşan LİMAŞ şirketinin önce alması, ardından da taahütlerini yerine getiremediği için başka bir şirkete kaptırması gözleri ilçede kurulacak Türkiye'nin ilk kongre merkezine çevirdi.

Kongre merkezinin önce yeri konusunda tartışmalar yaşandı. Bir grup merkezin ilçenin içinde yapılmasını ve esnafa da fayda sağlamasını isterken, bir grup da dev merkezin ancak ilçe girişindeki büyük alanlarda inşa edilebileceğini belirtti. Tartışmaların ardından, 20 milyon dolara mal olacak kongre merkezi için Türkiye Seyehat Acentaları Birliği'nin (TÜRSAB) öncülüğünde Aydın İl Özel İdaresi, Belediye, TÜRSAB, Türkiye Otelciler Birliği ve esnafın da aralarında bulunduğu grup KOMER adlı 600 milyar lira sermayeli ve 50 ortaklı şirket kurdu.

Şirket Tusan Otel'in yanında Hazineye ait 63 dönümlük araziye talip oldu. Dönemin Aydın Valisi Emir Durmaz, Maliye Bakanlığı'nda projeyle ilgili bilgi verdi, arsa temini çözüldüğü takdirde inşaata hemen başlanacağını bildirdi. TÜRSAB'ın da girişimleri sonucu arsa temini sağlandı ve alanın 49 yıllığına kiralanması için ihale açıldı. İhaleyi geçtiğimiz 6 Şubat'ta KOMER şirketi kazandı.

İhalenin ana ilkesi, şirketin bakanlığa sunduğu avam projenin keşfe ve imar planına uygun projesinin 6 ayda tamamlanıp 6 Ağustos 2003'te bakanlığa sunulması olarak belirlendi. Ön izinin alınmasının ardından imar ve proje konusunda çalışmalara başlandı. Sürenin dolmasına günler kala, ilçede kongre merkezinin projesiyle ilgili çeşitli iddialar gündeme geldi.

10 bin 675 metrekarelik kapalı alan, eğlence ve alışveriş merkezleri, 45 dekarlık safari park, 4 bin kişilik otel kompleksi, golf sahaları ve büyük bir havuz bulunacak kongre merkezinin proje çizimi için ortaklardan bazılarının kendi mimarlarını ön plana çıkardıkları önesürüldü. Ayrıca, mimarların da şirketin aday projeleri bedelsiz istemesi nedeniyle de talip olmadığı, bu nedenle ortaya iyi bir prestij projesi çıkmayacağı ileri sürüldü.

Takvim belli

Gerçekleştiğinde 6 aylık turizm hareketinin 12 aya çıkarılacağı ve turist sayısının en az 500 bin daha artacağı belirtilen kongre merkezi ile ilgili olarak açıklamalarda bulunan KOMER Murahhas Azası ve Tusan Otel'in sahibi Şinasi Hurda, ihalenin ardından belirledikleri çalışma takviminde bir sorun bulunmadığını belirterek, "Hazineden tahsisi için ön izin çıkan arazideki imar sorunlarını çözdük. 3 ay önce de mimarlardan proje beklediğimizi duyurduk. Şu ana kadar 3 proje geldi. Yarın, yönetim kurulumuz biraraya gelerek projeleri değerlendirecek ve beğenilen proje seçilip, Maliye Bakanlığı'nın ilgili bölümüne sunulacak" dedi.

Şirket yönetim kurulunda ortakların yüzde 98 oranında temsil edildiğinin altını çizen Şinasi Hurda, "Kuşadası'nda bazı çevreler süreyi geçirip ihalenin elimizden alınmasını istiyor. LİMAŞ'da da aynı şeyler yaşandı. Bu insanlar Kuşadası'nın gelişmesini istemiyor ama kongre merkezi LİMAŞ olmayacak. Temelini bu yıl sonunda atmaya çalışacağımız merkez, en geç 2006'da tamamlanacak " dedi.

Vefik Alp de proje sundu

Kuşadalı ünlü mimar ve Genç Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Danışmanı Ahmet Vefik Alp'in de aday bir proje çizip sunduğunu belirtildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kusadasinin-her-projesi-sorunlu_5123.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!