Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

"'Kuşlar Geçerken Türbinler Durdurulsun' Raporu Çok Komik"

Bodrum'da yapılmak istenen rüzgar enerjisi santralleri (RES) düzenlenen panelde masaya yatırıldı. Ciddi planlama yapılmadığı ve bölgenin doğal, kültürel ve sosyal değerleri gözönüne alınmadan projelendirmeye gidildiğine dikkat çekilen panelde, "Bu alanlara kesinlikle RES yapılmaması gerek" görüşü öne çıktı.

yapi.com.tr
"'Kuşlar Geçerken Türbinler Durdurulsun' Raporu Çok Komik"

DHA'dan Yaşar Anter'in haberine göre, Türk Mimar ve Mühendis Odaları Birliği (TMMOB) Bodrum Şubesi tarafından 'Bodrum Yarımadası ve Rüzgar Enerjisi Santralleri' konulu panel düzenlendi. Bodrum Ticaret Odası Konferans Salonu'ndaki panele ODTÜ Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi ve makine mühendisi Doç. Dr. Arzu Gönenç Sorguç, Elektrik Mühendisi Kubilay Özbek, Çevre Mühendisi Yaşer Aslanoğlu ve Şehir ve Bölge Plancısı Banu Özberk konuşmacı olarak katıldı. Panelistlerden Elektrik mühendisi Kubilay Özbek ise yapılacak her türlü RES yatırımının rant amacı ile değil çevre, doğa, yaşam , yörenin insanını koruyacak biçimde ele alınması gerektiğini söyledi.

'RES'lerin kurulacağı yerler dünya standartlarında değil'

ODTÜ Mimarlık Fakültesi öğretim üyesi ve makine mühendisi Doç. Dr. Arzu Gönenç Sorguç da rüzgar enerjisi projelerinin planlanması ve farklı ülkelerde kurulan RES'lerin yerleri ile ilgili bilgi verdi. Doç. Dr. Sorguç, şunları söyledi:

"RES'lerin planlamasının çok önemli olduğunu ve buna göre planlama yapmamız gerektiği bilincini taşımalıyız. Çevreye olan etkisi değerlendirmeden RES'lerin kurulması çevresel etkileşimlere zarar verecektir. Çevreye ve bulunduğu ortama olan yakınlığı nedeniyle gürültü ve manyetik etkisi zarar verici niteliktedir. Topografik kriterler mutlaka göz önüne alınmalı. Dünya standartlarını ile Bodrum'daki RES'leri karşılaştırdığımızda yerleşim yerlerine en az 300 metrede olduğu görülmekte, bu bile gürültü kirliliği yaratması için yeterli. RES'ler kesinlikle tarım arkeolojik ve doğal SİT alanları, kuşların yuvalarının bulunduğu alanlara en az 1 km mesafede olması gerekir. Ancak, Bodrum'daki RES'lerin kurulacağı yerde bunlara uyulmadığı dikkat çekiyor. RES'lerin yakınında yaşamanın ileriki yıllarda mide bulantısından, huzursuzluğa, kusmaya, solunum sistemini etkilemeye kadar sağlığa birçok olumsuz etkisi olduğu ortaya konulmuştur. Düşük frekanstaki RES titreşimlerine bağlı olarak baş ağrısı, kulak çınlaması konsantrasyon bozukluğu rahatsızlıkları bilimsel olarak saptanmıştır. Gürültünün yanı sıra kanatçıklarından yansıyan ışıklarda insan sağlığına zarar verdiği tespit edilmiştir ve Almanya'da kurulan RES'lerde bunlar göz önüne alınmakla birlikte yerleşim yerlerine en az 1 km mesafede olması planlanlanmıştır." Doç. Dr. Sorguç, Fransa, İspanya, İsveç, İspanya , İrlanda'daki RES'lerin kurulma şartları ve planlamalarını hakkında da bilgiler verdi.

'Kuşlar geçerken türbinler durdurulsun raporu çok komik'

Muğla Şehir Plancıları Odası Yönetim Kurulu üyesi, elektrik mühendisi Banu Özberk ise Akyarlar ve Yalıkavak-Geriş'te yapılacak iki RES'in kurulum alanları ile ilgili bilgilendirmede bulundu. Özberk, "RES'lerin kurulacağı alanlarda turizm, mera, doğal SİT, orman, makilik fundalık, tarım arazisi ,1. Derece arkeolojik ve kentsel yerleşim alanları vardır. 14.2 milyon metrekare alan kullanılacak bunun 8 milyon metrekaresi kamusal alandır. 20 metre çapındaki türbin ayaklarının doğal ve arkeolojik alanlara kurulması ve zarar vermemesi mümkün değildir. Ayrıca Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın 'RES'ler ruhsata tabi değildir' diyerek her türlü inşaat serbest demesi düşündürücü ve tehlikelidir. Milli Parklar Genel Müdürlüğü ise bölgede kuş türlerine yönelik yaptığı çalışmaların sonunda verdiği ilginç bir raporda, göç alanı üzerinde olan türbinlerin kuşlar geçerken durdurulması, bu nedenle RES'in kurulmasında sakınca olmadığı yönünde rapor verdi. Çok komik. 'ÇED raporu gerekli değildir' diye görüş bildirirseniz yasaya işlerseniz böyle komik durumlar ortaya çıkar" diye konuştu.

Konuşmacılardan çevre mühendisi Yaşer Aslanoğlu ise çevrenin sürdürülebilir kaynaklarının kullanılması ile ilgili Birleşmiş Milletler kanunlarıyla ilgili konulara değindi. Aslanoğlu, Akbük, Mumcular, Muğla merkez, Datça, Geriş , Güllük ve Akyarlar'da yaklaşık 170 RES kurulacağını söyledi. Panel izleyenlerin konuşmacılara soruları ile sona erdi. Paneli, Bodrum Ticaret Odası (BODTO) Başkanı Mahmut Kocadon, TMMOB Bodrum Temsilcisi Şehabettin Doğan, CHP İlçe Başkanı Recai Seymen, CHP Muğla milletvekili adayı Ömer Süha Aldan, Bodrum Belediye Başkan Vekili Taner Uslu da izledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kuslar-gecerken-turbinler-durdurulsun-raporu-cok-komik_131204.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!