Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kuzey Anadolu Fayı 40 Milyon Yıldır Hareketli

10 yıllık bir çalışma sonucu tamamlanan Kuzey Anadolu Fay Haritası, Kuzey Anadolu Fayı’nın, zannedildiği gibi ilk kez 3-4 milyon yıl önce değil, 35

NTV-MSNBCb>10 yıllık bir çalışma sonucu tamamlanan Kuzey Anadolu Fay Haritası, Kuzey Anadolu Fayı’nın, zannedildiği gibi ilk kez 3-4 milyon yıl önce değil, 35-40 milyon yıl önce harekete başladığını ortaya koydu.

MTA uzmanlarınca yaklaşık 20 ile 35 kilometrelik bir zon içerisinde haritalanan KAF’ın, Kuzey Anadolu’yu fayıyla birlikte jeolosiyle gösteren ilk detaylı harita özelliğini taşıdığı kaydedildi.

Maden Tetkik ve Arama (MTA) Genel Müdürlüğü, Kuzey Anadolu Fayı (KAF) Atlası’nı, 10 yıllık bir çalışmanın sonucunda tamamlandı. Harita, Kuzey Anadolu Fayı’nın, zannedildiği gibi ilk kez 3-4 milyon yıl önce değil, 35-40 milyon yıl önce harekete başladığını ortaya koydu.
Doğu’da Bingöl-Karlıova’dan başlayan, Batı’da Saros Körfezi’ne kadar uzanan ve tarih boyunca büyük depremlerin yaşandığı yaklaşık 1.500 kilometre uzunluğundaki fayın, 1/100 bin ölçeğindeki yeni haritası, kırıkların nerelerden geçtiği ve taşların özellikleri hakkında ayrıntılı bilgi verirken, yer araştırmalarına büyük katkı sağlayacak.

İLK DETAYLI HARİTA
MTA uzmanlarınca yaklaşık 20 ile 35 kilometrelik bir zon içerisinde haritalanan KAF’ın, Kuzey Anadolu’yu fayıyla birlikte jeolosiyle gösteren ilk detaylı harita özelliğini taşıdığı kaydedildi. KAF’ın dünyanın en karakteristik faylarından biri olduğunu belirten MTA uzmanları, söz konusu fayın çok sistemli ve düzenli hareket ettiğini ifade ettiler. MTA uzmanları, doğudan-batıya doğru tarih boyunca yaşanan şiddetli sarsılmaların da, seri bir şekilde devam ettiğini söylediler.
Uzmanlar, KAF çizgisinin tam olarak nereden geçtiğinin bilinmesinin, yeryüzünün kullanılmasına dönük arazi planlaması yapanlara ve yer bilimcilere önemli ölçüde kolaylık sağlayacağını bildirdiler.

“RİSK DEVAM EDİYOR”
MTA uzmanları, söz konusu haritadan KAF’ın değişik zamanlarda ne kadar hareket ettiğinin çıkarıldığını belirtirken, bölgede deprem riskinin yaklaşık 40 milyon yıldan beri olduğunu ve olmaya da devam edeceğini söylediler.
Yıllardır söz konusu fayın 3-4 milyon yıldır tek çizgi üzerinde hareket ettiğinin söylendiğini ifade eden uzmanlar, bu çalışmayla fayın 35-40 milyon yıldır tek çizgi üzerinde hareket ettiğinin ortaya konduğunu kaydettiler.
KAF’da ilk hareketlenmenin 35-40 milyon yıl önce, ikincisinin, 6-7 milyon yıl önce yaşandığını kaydeden MTA uzmanları, son hareketlenmenin de 2 milyon yıl önce gerçekleştiğini ve halen de devam ettiğini ifade ettiler.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kuzey-anadolu-fayi-40-milyon-yildir-hareketli_5970.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!