Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kuzey Irak'ta Küçük Türkiye

Kuzey Irak'ta beyaz eşya, gıda, giyim, inşaat sektörlerinde Türk markaları hakim. Bölgede otoyol, otel, köprü, camii ve altyapı inşaatlarını Tü

Akşamb>Kuzey Irak'ta beyaz eşya, gıda, giyim, inşaat sektörlerinde Türk markaları hakim. Bölgede otoyol, otel, köprü, camii ve altyapı inşaatlarını Türk işadamları üstlenmiş. Yeni yapılan 250 kilometrelik Erbil-Duhok karayolu ile 240 kilometrelik Erbil- Süleymaniye karayolunun müteahhitleri de Türkler. Erbil kentinde irili ufaklı tam 37 Türk firması faaliyet gösteriyor.

Ankara Sanayici ve İşadamları Derneği (ASİAD) Kuzey Irak'a iki büro açtı. Bürolardan biri, Mesut Barzani'ye bağlı KDP güçlerinin denetimindeki Erbil, diğeri Celal Talabani'ye bağlı KYB güçlerinin denetimindeki Süleymaniye'de bulunuyor. Erbil-Selahaddin kentleri arasında bir tepeye inşa edilen ve yakında bitecek olan 'Hanzad Resort' otelinin müteahhitliğini de Türk işadamları üstlenmiş. Türk işadamları Kuzey Irak'ta asfalt ve beton şantiyeleri kurarak aldıkları inşaat ve yol ihaleleri, Birleşmiş Milletler ile yerel güçler KYP ve KDP açıyor. Bölgede beyaz eşya pazarına Vestel, Arçelik ve Beko ürünleri damgasını vuruyor. İran ve Avrupa'da üretilen ürünlere de rastlanan Kuzey Irak pazarındaki pastanın en büyük sahibi ise Türk ürünleri. Kuzey Irak'ta satılan gıda ürünleri de Türkiye kökenli. Kuzey Iraklılar'ın tercih ettiği bisküvi ve makarnalar ise Mardin'de üretiliyor. Türkiye'nin önde gelen bisküvi üreticisi Ülker ile Gaziantep kökenli firmaların da ürünleri talep görüyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kuzey-irakta-kucuk-turkiye_2939.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!