Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Kuzey Marmara Otoyolu'nda Son Durum

İstanbul'dan Sakarya Akyazı'ya kadar devam edecek Yavuz Sultan Selim ve Osmangazi köprüleri ile bağlantı sağlayacak olan Kuzey Marmara Otoyolu'nda çalışmalar devam ediyor.

yapi.com.tr
Kuzey Marmara Otoyolu'nda Son Durum

Toplam 430 kilometre uzunluğa sahip olacak projede sona yaklaşılıyor. Proje kapsamında Avrupa yakasında 172 kilometrelik yol yapılırken, Anadolu kesiminde ise 258 kilometre yol inşa ediliyor.

2019'da açılması planlanıyor
Silivri-Yavuz Sultan Selim Köprüsü-Pendik güzergahının açılmasından sonra, Pendik-Osmangazi Köprüsü arasındaki güzergahın da yıl sonuna kadar açılması planlanıyor. Sakarya'nın Akyazı ilçesine kadar gidecek Kuzey Marmara Otoyolu'nun ise 2019 yılı sonunda açılması amaçlanıyor.

Posta Gazetesi'nde yer alan habere göre, projede 14'ü Avrupa, 29'u Anadolu kesimlerinde olmak üzere toplam 43 kavşak bulunacak. Otoyolda toplam 8 tünel, 24 viyadük, 62 köprü, 78 alt geçit, 47 üst geçit ve 200 menfezi yer alacak.

4 şeridi ile dünyanın en geniş tünellerinin inşa edildiği projenin 151 kilometrelik kısmı Kocaeli'de yapılıyor. Bölgede, 1405 metre, 4 bin 159 metre, 371 metre, 2 bin 150 metre ve 1475 metre olan 5 tünel inşa edilecek.

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, inşaatınının 12 ay önce bitirilmesi planlanan Kuzey Marmara Otoyolu projesinde incelemelerde bulundu. Karaosmanoğlu, Karayolları İstanbul 1'inci Bölge Müdürü İbrahim Halil Akgündüz'den bilgi aldı.

İstanbul yolundaki sıkıntıyı azaltacak
Başkan Karaosmanoğlu, "Özellikle İstanbul'dan bayram çıkışları, dönüşleri, cumartesi-pazar günleri İstanbul'dan çıkış ve dönüşlerde, Kocaeli'de çok büyük trafik problemleri yaşıyoruz. Gerek E-5 dediğimiz D-100 Karayolu'nda, gerek TEM'de trafik problemi had safhada oluyor. Bu problemin halledilmesi için Kuzey Marmara Otoyolu'nun bir an önce hayata geçmesi gerekiyordu. Bununla ilgili proje çalışmaları yıllarca sürdü. Cumhurbaşkanımızın talimatıyla yap-işlet-devret modeliyle ihalesi yapıldı ve çok kısa bir süre içinde inşallah 2018'in sonunda önemli bir bölümü biterek hizmete açılacak. 2019'un sonunda da tamamen, 200 kilometreye yakın, bu büyük inşaat bitecek. Bittiği zaman Kocaeli şehir içi ulaşımında bize çok büyük bir rahatlık getirecek. Bayram dönemlerinde İstanbul yolunda yaşadığımız sıkıntıyı büyük ölçüde azaltacak olan çok önemli dev bir projedir" şeklinde konuştu.

 

http://www.yapi.com.tr/haberler/kuzey-marmara-otoyolunda-son-durum-_166766.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!