Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Kuzey Ormanları’na Şimdi de Film Platosu Kuruluyor

3. Havalimanı ve 3. Köprü inşaatları nedeniyle tahrip edilen Kuzey Ormanları’na şimdi de film platosu kuruluyor.

yapi.com.tr
Kuzey Ormanları’na Şimdi de Film Platosu Kuruluyor

Eyüpsultan Belediyesi'nin Kuzey ormanlarını tahrip edecek film platosu projesi İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nin 11 Temmuz tarihli meclis oturumunda gündeme geldi. Oya sunulan teklifte Eyüpsultan Belediyesi'nin sınırları içindeki Ağaçlı, Çiftalan ve Odayeri köylerine ilişkin imar planlarına “ilgili kurumlardan görüş alınmak kaydıyla başkanlık tarafından verilecek izinle film platosu yapılabilir. Kapalı stüdyo yapılması halinde planda belirlenen fonksiyona ait yapılaşma koşulları aşılamaz” notunun eklenmesi istendi. Plan değişikliğinin gerekçesi “İstanbul'un tanıtımında potansiyel olduğu bilinen film sektörünün geçmişte olduğu gibi gelecekte de Eyüp'te yaşatılmasını amaçlayan planlama yaklaşımı ile film sektörünün taleplerine cevap verebilecek şekilde imar planlarına ait plan notlarında değişikliğe gidilmiştir” olarak açıklandı.

Film platosunu bakanlık belirlemeli
Sözcü'de yer alan habere göre; teklife ilişkin hiçbir kurum ve kuruluştan görüş alınmadı. İBB'ye bağlı Planlama Müdürlüğü tarafından teklife ilişkin çarpıcı bir değerlendirme yapıldı. Değerlendirmede mevzuat gereği Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın yetkisinde olan film plato ve stüdyolarının yer seçimlerini, imar planlarına not ekleyerek yapmak yerine yetkili bakanlık tarafından belirlenen hususlar kapsamında konuya ilişkin tüm paydaşların katılımı ile çözülmesi gerektiği belirtildi. Ayrıca teklifte film platosu kurulabilecek alanlar belirlenmediğinden Çiftalan, Ağaçlı ve Odayeri köylerine ek trafik yoğunluğu getireceği, alanlardaki mevcut işleyişe olumsuz etki yapacağı vurgulandı.

Kuzey ormanları tahrip olacak
Teklife ilişkin hiçbir kurum ve kuruluştan görüş alınmadı. İBB'ye bağlı Planlama Müdürlüğü tarafından teklife ilişkin çarpıcı bir değerlendirme yapıldı. Değerlendirmede mevzuat gereği Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın yetkisinde olan film plato ve stüdyolarının yer seçimlerini, imar planlarına not ekleyerek yapmak yerine yetkili bakanlık tarafından belirlenen hususlar kapsamında konuya ilişkin tüm paydaşların katılımı ile çözülmesi gerektiği belirtildi. Ayrıca teklifte film platosu kurulabilecek alanlar belirlenmediğinden Çiftalan, Ağaçlı ve Odayeri köylerine ek trafik yoğunluğu getireceği, alanlardaki mevcut işleyişe olumsuz etki yapacağı vurgulandı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kuzey-ormanlarina-simdi-de-film-platosu-kuruluyor_166765.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!