Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

"Kuzey Ormanları’nı Lükse Kurban Etmeyin"

İstanbul Havalimanı inşaatı için 13 milyon ağacın katledildiğinin ortaya çıkması, Kuzey Ormanları’nın önemini bir kez daha akıllara getirdi. Uzmanlar, ormanların korunmasının gelecek nesillerin için kritik olduğunu söylüyor.

yapi.com.tr
"Kuzey Ormanları’nı Lükse Kurban Etmeyin"

Marmara Bölgesi’nin en büyük ve en önemli yaşam kaynağı Kuzey Ormanları taşocaklarından termik santrala, 3. havalimanından, Kuzey Marmara Otoyolu’na kadar çok sayıda projenin tehdidi altında. Kuzey Ormanları Savunması (KOS) ve Türkiye Ormancılar Derneği Kuzey Ormanları’nın “muhafaza ormanları” ilan edilerek mutlak koruma altına alınması için Change.org üzerinden imza kampanyası başlattı. KOS gönüllüsü Eren İpçizade “Kuzey Ormanları, betona hapsolmuş hayatlarımızda soluğumuz olmaya devam ederken inşaat sektörüne, öngörüsüz ekonomik girişimlere ve lüks arzularımıza kurban edilemez” dedi.

Kuzey Ormanları, Marmara Bölgesi’nin Karadeniz kıyı kuşağı boyunca batıda Istranca Dağları’ndan doğuda Melen Havzası’na kadar uzanan; idari açıdan Kırklareli, Tekirdağ, İstanbul, Kocaeli, Sakarya ve Düzce illerinin kuzey kısımlarını oluşturan ve bu illerin yerleşim alanları için yaşamsal önem taşıyan ekosistemler bütünü. Zengin bir biyolojik çeşitliliğe ev sahipliği yapan bu ormanlar yaklaşık 3 bin farklı bitki türünü, 46 ağaç türünü, 2 bin civarında otsu bitki türünü ve endemik bitki taksonlarını barındırıyor. Kuzey Ormanları aynı zamanda 48 adet memeli, 350 adet kuş, 350 adet balık ve 45 adet sürüngen/kurbağa türünün yaşam alanı ve dünyanın önemli kuş göç yollarından.

"Tüm ülkenin sorunu"
Cumhuriyet'ten Hazal Ocak'ın haberine göre; kampanya kapsamında Cumhurbaşkanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığı’na çağrıda bulunuluyor. Çağrı metninde “Orman, su ve temiz hava demektir. İstanbul’un şu anda büyük ve daha da büyüyen sorunlarından ikisi de su ve havadır. İklim krizi uzak bir gelecekte olacak bir şey değil, daha şimdiden başladı. Marmara Kuzey Ormanları’nın korunması, yani Trakya, İstanbul ve Anadolu’nun su ve nefesinin korunması tek başına Marmara Bölgesi’nin değil, tüm ülkenin sorunudur. Kuzey Ormanları’nda yetkili tüm Orman Bölge Müdürlükleri sınırları içinde kalan ormanlık alanlarının Belgrat Muhafaza Ormanı Statüsü’nün korunarak sınırları genişletilerek Kuzey Ormanları adı ile tanımlanmalı ve ‘Marmara Kuzey Ormanları Muhafaza Ormanı’ statüsündeki sınırları Kuzey Ormanları olarak genişletilmeli” deniyor.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir...

http://www.yapi.com.tr/haberler/kuzey-ormanlarini-lukse-kurban-etmeyin_173628.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!