Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

KYK Yurdunda İhmal: Üst Kısmı Çöken Bina Tahliye Edilmedi

Alanya’da üst katı çöken 7 katlı KYK yurdunun tahliye edilmeyip kullanılmaya devam ettiği ortaya çıktı. Tedirgin olduklarını söyleyen öğrenciler, yurtlarda yaşanan tek sorunun bu olmadığını belirtti.

yapi.com.tr
KYK Yurdunda İhmal: Üst Kısmı Çöken Bina Tahliye Edilmedi (Fotoğraf: AA)

Alanya'da KYK yurtlarıyla ilgili öğrenciler ciddi sorunlarla yüz yüze. Alanya'nın farklı bölgelerine dağılmış kız ve erkek yurtlarında yaşanan sorunlarla ilgili öğrenciler ve aileleri, çözüm arıyor. Öğrenciler, yemek hijyeninden bozuk asansöre, sürekli yaşanan su kesintlerinden yurdun en üst katının çökmesine rağmen tahliye edilmemesine kadar yaşadıklarını yetkililere iletse de sorunları hala devam ediyor.

Gazete Duvar’dan Ceren Deniz’in haberine göre; Alanya'da Terken Hatun KYK Kız Yurdu 7 blok, Alanya KYK Erkek Yurdu 4 bloktan oluşuyor. Toplam 11 bloktan oluşan KYK yurtlarında yaşanan sorunlara yetkililerin sessiz kalması üzerine öğrenciler, şikayetlerini 'Şikayetvar' adlı internet sitesinde dile getirmeye başladı.

En üst kat çöktü
Alanya’daki devlet yurtlarının durumu hakkında bir rapor hazırlayan Antalya Çevre ve Kent Çalıştayı’nın öğrenci temsilcisi ve Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi (ALKÜ) Tıp Fakültesi öğrencisi Doğukan Çelik de yurtlardaki sorunları sıraladı. Yerel idarelere iletilen bu raporda, Alanya KYK Kız Yurdu’nun F Blok’taki en üst katının 2023’ün ekim ayında çöktüğünü belirten Çelik, büyük bir faciayla sonuçlanabilecek bu olaydan sonra yurt yönetiminin sadece çöken katı tahliye etmekle yetindiğine, geriye kalan 6 katta ise öğrencilerin yaşamaya devam ettiğine vurgu yaptı.

‘Otelden bozma yapılar yurt yapılmış’
Alanya’daki devlet yurtlarının belli bir standartlarda yapılmadığını, çoğunun aparttan ya da otelden bozma yapılar olduğuna değinen Çelik, hazırladığı raporda şu bilgilere yer verdi: “Her biri şehrin başka bir tarafında olan bu binaların birer eğitim binası olarak yüksek güvenlik tedbirleri alınarak inşa edilmediği anlaşılıyor. Üniversite öğrencilerinin yurtlara yoğun ihtiyacı ortaya çıkınca, bölgedeki çeşitli yapıların imar planları hızla değiştirilip eğitim alanına çevrilmiş. Hal böyle olunca kalite standartları da yok. Odaların büyüklüğü de belli standartlarda değil. Hepsinin türlü eksikleri var. Kimisi büyük, kimisi küçük. Kimi binaya ek kat çıkılmış. Üst katı çöken F Blok da otelin biri yurda dönüştürülerek öğrencilere açılmış. Üst kat yapıya sonradan eklenmiş olabilir. Çökmenin sebebinin de bu olduğunu tahmin ediyoruz.”

‘Tavanda mantarlaşma başladı, yavaş yavaş çürüyor’
Yurtta kalan bir ALKÜ mühendislik öğrencisi, kaldıkları binanın üst kısmının çöktüğünü, yaklaşık 3 aydır yaptıkları başvurulardan bir sonuç alamadıklarını belirterek, “Şu anda 6’ncı katın tavanında mantarlaşma başladı. Küf değil, bildiğimiz, yediğimiz türden mantarlar çıktı. Tavan yavaş yavaş çürüyor. Bir gün başımıza çöker diye korkuyoruz. Bir kat çöktüyse diğerleri de her an çökebilir.” dedi.

‘Asansörü tamir eden usta ‘binmeyin’ dedi’
Kız Öğrenci Yurdu’nda kalan bir öğrenci de asansörlerin durumuna dikkat çekti. 8 katlı yurttaki bozuk asansörü tamir eden ustayla aralarında geçen konuşmayı aktaran ALKÜ İktisadi İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi öğrencisi, “Asansörün tamir işi bittikten sonra usta bize, 'Bu asansörü kullanmayın. Elimden gelenin en iyisini yaptım ama çok sağlam olmadı. Bana verilen malzeme bu kadardı’ dedi. Bu sözleri duyunca bir daha asansöre binmedik.” diye konuştu.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kyk-yurdunda-ihmal-ust-kismi-coken-bina-tahliye-edilmedi_201359.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!