Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Kyoto Protokolü’ne Uymak için Yalıtım Şart!

Dünyada fosil yakıt tüketiminde hâlâ 13. sırada yer alan Türkiye, küresel ısınmayla mücadeleyi öngören Kyoto Protokolü’nü imzaladığı takdirde, sera gazı emisyonunu yüzde 60 azaltmak zorunda kalacak. Sera etkisi yapan gazların salımını azaltmak için alınacak önlemlerin başında enerji tasarrufu geliyor. Enerjinin yüzde 34’ünü konutlarda kullanan

yapi.com.tr
Kyoto Protokolü’ne Uymak için Yalıtım Şart!

Dünyada fosil yakıt tüketiminde hâlâ 13. sırada yer alan Türkiye, küresel ısınmayla mücadeleyi öngören Kyoto Protokolü’nü imzaladığı takdirde, sera gazı emisyonunu yüzde 60 azaltmak zorunda kalacak. Sera etkisi yapan gazların salımını azaltmak için alınacak önlemlerin başında enerji tasarrufu geliyor. Enerjinin yüzde 34’ünü konutlarda kullanan ülkemizde, bir binada harcanan enerjinin yüzde 80’i ise ısıtma amaçlı olarak tüketiliyor. Bu durumda, konut başına atmosfere yayılan karbon dioksit miktarını yarı yarıya azaltacak olan ısı yalıtımı uygulamaları, gerekliliğin ötesinde acil bir zorunluluk haline geliyor.

Ülkemizde ısı yalıtım bilincinin gelişmesini misyon edinen XPS Isı Yalıtımı Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Durmuş Topçu, bu yıl Dünya Çevre Günü’ne ülkemiz açısından sevindirici bir gelişme ile girildiğini ve Türkiye’nin Kyoto Protokolü’nü imzalama yolundaki çalışmalarının yaşanılabilir bir çevre için çok önemli bir adım olduğunu vurguladı. Türkiye’nin protokolü imzaladığında, şu anda dünya toplam emisyonunun yüzde 1.3’ü kadar olan sera gazı emisyonunu yüzde 60 azaltarak, yüzde 0.5’e çekmek zorunda kalacağını belirten Topçu, bu rakamlara ulaşabilmenin en önemli ön koşulunun ısı yalıtımı olduğunu söyledi.

Ülkemizdeki binaların yaklaşık yüzde 92’sinin yalıtımsız olduğunun altını çizen Topçu, Kyoto ile yalıtımın ciddi bir zorunluluk haline geleceğine ve bu sayede hem küresel ısınma ile mücadeleye katkı sağlanacağına hem de yalıtım sektörünün ciddi bir büyüme trendine gireceğine dikkat çekti. Isı yalıtımı ile binaların ısıtma ve soğutma giderlerinde ortalama yüzde 50 enerji tasarrufu sağlandığını hatırlatan Topçu, bu tasarrufun ısıtma ve soğutmadan kaynaklanan sera gazı salımının da yarı yarıya azaltılması anlamına geldiğini açıkladı.

Isı yalıtımının avantajlarını yakalayabilmek de ancak standartlara uygun ürünlerle mümkün oluyor. Çevre dostu XPS Isı Yalıtım Levhaları, yalıtım performansını bina ömrü boyunca koruyor. Bu sayede bina ömrü boyunca enerji tasarrufu sağlayarak, hem aile ve ülke ekonomisine katkıda bulunuyor hem de küresel ısınma ile savaşıyor. Üstelik ısı yalıtımının maliyeti, bir binanın toplam maliyetinin sadece yüzde 3 ila 5’i kadar ve sağladığı tasarrufla birkaç yıl içinde kendini ödüyor.

Isı yalıtımı konusunda ayrıntılı bilgi almak isteyenler, www.xpsturkiye.org internet adresinden ve 0216 415 68 94 numaralı telefondan XPS Isı Yalıtımı Sanayicileri Derneği’ne ulaşabilirler.


ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/kyoto-protokolune-uymak-icin-yalitim-sart_61924.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Sikalastic®-835 I

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!