Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kyoto'da İmzaya Doğru

TBMM'de küresel ısınma konusunda oluşturulan araştırma komisyonu, raporunu dün TBMM Başkanı Köksal Toptan 'a sundu. Toptan, "Kyoto Protokolü'nü zannediyorum yakında Türkiye de imzalayacak" dedi.

Cumhuriyet Gazetesi
Kyoto'da İmzaya Doğru

b>TBMM'de küresel ısınma konusunda oluşturulan araştırma komisyonu, raporunu dün TBMM Başkanı Köksal Toptan 'a sundu. Toptan, "Kyoto Protokolü'nü zannediyorum yakında Türkiye de imzalayacak" dedi.

TBMM Küresel Isınma Araştırma Komisyonu Başkanı Mustafa Öztürk , Türkiye'nin küresel ısınmadan etkilenmeye başladığını vurgularken; daha önce bu ısınmadan İç Anadolu ve Güneydoğu Anadolu etkilenirken, buna Akdeniz, Ege ve Trakya'nın da eklendiğine dikkat çekti. TBMM Başkanı Köksal Toptan, "Küresel ısınma, sadece Türkiye'nin değil, dünyanın en önemli sorunu olma özelliğini koruyor. Başta Kyoto Protokolü olmak üzere pek çok anlaşma, protokol, toplantı ve konferanslara rağmen yerküremiz ısınmaya devam ediyor. İnsanlık, bunun yarattığı tehlikeleri bilmesine rağmen, çok fazla, ciddi önlemlerin alındığını söylemekte zorluk çekiyoruz. Rapor arşivlerde kalmasın" mesajı verdi. Toptan, "Kyoto Protokolü'nü zannediyorum yakında Türkiye de imzalayacak" dedi.

Komisyon Başkanı Öztürk, düzenlediği basın toplantısında çalışmaları hakkında bilgi verdi. Öztürk, Türkiye'deki kış yağışlarının düştüğünü, yaz sıcaklıklarında ise önemli artışların olduğunu, iklim değişikliğinden en fazla Akdeniz bölgesinin etkilendiğini anlattı. Öztürk, Türkiye'nin enerjide yüzde 72 oranında dışa bağımlı olduğunu, birçok santralın doğalgazla çalıştığını, bunun da ileride sorun yaratacağına dikkat çekerken biyokütleden elde edilecek enerjilerin teşvik edilmesi gerektiğini ifade etti.

Öztürk, "Gerekli çevresel önlemler ve riskler alınmak ve atıkların doğru yönetimi doğru yapılmak kaydıyla nükleer enerji konusunda çalışmalara başlanmalı" görüşünü dile getirdi. Öztürk, "suyu doğru yönetmek için mutlaka su yasası çıkartılması" gerektiğini vurguladı.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/kyotoda-imzaya-dogru_60236.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!