Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Kyzikos Antik Kenti'ndeki Dereyi Düzleyen Kepçe Ortadan Kayboldu

Kyzikos antik kentinde faili meçhul tarihi kıyım yaşandı. Kyzikos Antik Kenti'ndeki arkeoojik sit alanı statüsündeki Amfitiyatro bölgesinde kimliği belirsiz kişiler dere yatağını genişletme bahanesiyle iş makinesi soktu. İzin alınmadan çivi bile çakılamayacak alana kepçeyi kimin soktuğu tespit edilemedi.

yapi.com.tr
Kyzikos Antik Kenti'ndeki Dereyi Düzleyen Kepçe Ortadan Kayboldu

Balıkesir’in Erdek ilçesine bağlı Kapıdağ Yarımadası'nda bulunan Kyzikos Antik Kenti'ndeki Amfitiyatro bölgesinde kimliği belirsiz kişiler dere yatağını genişletme bahanesiyle iş makinesi soktu. Bölgenin zemini bu çalışmada zarar gördü. 1.Derece Arkeolojik Sit Alanı olan bölgede bu tür bir çalışma için izin alınması gerekirken çalışmadan ilgili resmi kurumların bilgisi ve izni olmadığı Arkeologlar Derneği’nin çalışmasıyla belgelendi.

İskânı Neolitik (MÖ 6. bin) ve Kalkolitik (MÖ 5. bin) Dönem’ e kadar inen Kyzikos Antik Kentinin tarih boyunca yağmacılar tarafından talanı günümüzde de devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde bölgeyi gezen doğa tutkunlarının fark etmesiyle yeni bir kıyım ortaya çıktı. Büyüklüğü ile Roma’daki kolezyuma denk gelen ve Roma döneminde Gladyatör dövüşleri ve su oyunlarının yapıldığı amfitiyatronun içinden geçen Kleite Deresine kimliği belirsiz kişiler iş makinesiyle girdi. Dere yatağının açıldığı ve çıkan malzemenin gelişigüzel şekilde yığıldığı bu çalışmadan hiçbir resmi kurumun haberi olmadığı öğrenildi.

Bölgede doğa yürüyüşleri yapan yurttaşlar bilgilendirdi
bandirmagazete.net'ten Ozan Ertuğrul'un haberine göre; Arkeologlar Derneği İstanbul Şube Başkanı olan Bandırmalı Arkeolog Yiğit Ozar konu ile ilgili: “Bölgede doğa yürüyüşleri yapan yurttaşların bizi bilgilendirmesi ile ilgili kurumlar ile iletişime geçerek, bilgi talep ettik. Gelen yanıtlar doğrultusunda özetle şu sonuç çıkıyor; tahribat Müze ve kazı başkanlığı tarafından da tespit edilip raporlanmıştır, tahribat hakkında gerekli işlemler yapılmıştır; ancak tahribata neden olan uygulamanın kim ya da hangi kurum tarafından gerçekleştirildiği bilinmemektedir. DSİ´nin Erdek çevresinde dere temizleme çalışmaları yaptığı basında yer aldıysa da, bu temizliğin onlar tarafından yapılıp yapılmadığını bilmiyoruz. Bu alan 1. Derece Arkeolojik Sit Alanı. 658 Sayılı Arkeolojik Sitlerin koruma, kullanma koşullarını belirleyen ilke kararına göre bu alanlarda gerekli alt yapı ve çevre düzenleme çalışmaları ancak Koruma Bölge Kurulları´nın onayı ile, kazı başkanlarının görüşü alındıktan sonra ve uzman denetiminde yapılabilir. Bu şartları yerine getirmeden bırakın kepçe sokmayı ağaç bile dikemezsiniz." açıklamasında bulundu.

 

http://www.yapi.com.tr/haberler/kyzikos-antik-kentindeki-dereyi-duzleyen-kepce-ortadan-kayboldu_172546.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!