Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Lafarge, Orascom Çimento'yu Satın Aldı

Çimento, agrega ve beton ile alçı iş kollarında faaliyet gösteren Lafarge, Orta Doğu ve Akdeniz havzasında çimento yatırımları bulunan Mısır kökenli Orascom Çimento'yu 8,8 milyar euro karşılığında satın aldı.

Yeni Şafak Gazetesiimento, agrega ve beton ile alçı iş kollarında faaliyet gösteren Lafarge, Orta Doğu ve Akdeniz havzasında çimento yatırımları bulunan Mısır kökenli Orascom Çimento'yu 8,8 milyar euro karşılığında satın aldı. 13 fabrikası bulunan Orascom'un alımıyla Lafarge'nin dünya çapındaki çimento üretim kapasitesinin 2010 yılında 260 milyon tona çıkması öngörülüyor. Satın almayla Lafarge, Cezayir, Irak, Kuzey Kore, Pakistan, Suudi Arabistan, Suriye ve Birleşik Arap Emirlikleri'ne de (BAE) ilk defa girmiş olacak.

Lafarge Grubu Başkanı ve Üst Yöneticisi (CEO) Bruno Lafont, Orascom'un satın alınmasının, gelişen çimento pazarlarındaki karlı büyüme stratejilerine ivme kazandıracak ciddi bir fırsat olduğunu belirtti. Lafont, Lafarge'nin 2010 yılı vergi ve amortisman öncesi karının (EBİTDA) yüzde 65'inin gelişen pazarlardan elde ediliyor olacağını ifade ederek, şunları kaydetti: "Satın alma sayesinde Lafarge, dünyanın en hızlı büyüyen bölgelerinde operasyon sahibi olarak, dünya ölçeğindeki konumunu ciddi şekilde güçlendirmiştir."

Lafarge Türkiye'nin temelleri de Türkiye'nin "ilk" çimento fabrikası Aslan Çimento'nun (Darıca) 1989'da Lafarge Grubu'na katılmasıyla atıldı. Lafarge'nin Türkiye'deki şirket ve ortaklıklarının 2005 itibarıyla toplam cirosu 350 milyon euro oldu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/lafarge-orascom-cimentoyu-satin-aldi_57950.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!