Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Lamp 83'le Yıldızlar Altında Büyüleyici Senfoni

Sevgi ve hoşgörüyü temel alan ve odak noktasına insanı koyan Mevlana Kültürü’nün günümüze olan yansımalarını Türk ve Dünya Kültürüne tanıtabilmek için inşa edilmiş Mevlana Kültür Merkezi’nin kapalı sema salonu Lamp 83 tarafından yapılan fiberoptik aydınlatma sayesinde büyüleyici bir atmosfere kavuştu.

yapi.com.tr
Lamp 83'le Yıldızlar Altında Büyüleyici Senfoni

br/>
Sevgi ve hoşgörüyü temel alan ve odak noktasına insanı koyan Mevlana Kültürü’nün günümüze olan yansımalarını Türk ve Dünya Kültürüne tanıtabilmek için inşa edilmiş Mevlana Kültür Merkezi’nin kapalı sema salonu büyüleyici bir atmosfere kavuştu. “Mevlana’yı Anma ve Vuslat Yıldönümü Törenleri” çerçevesinde 3 bin kişilik kapalı sema salonunda yapılan sema gösterileri, kubbesinde yapılan Lamp 83 tarafından yapılan fiberoptik aydınlatma sayesinde görsel bir şölene dönüşüyor. Onlarca semazenin 40 mt çapındaki 13 çembere yerleştirilmiş 1182 yıldız altında yaptığı sema gösterisi, yerli ve yabancı ziyaretçilerin Mevlana Kültürü’nü tanırken törenlerden unutulmaz anılarla ayrılmalarını sağlıyor.Yoğun talep…

2004 sonunda ilk defa Mevlana’yı Anma ve Vuslat Yıldönümü Törenleri’nin gerçekleştirildiği Mevlana Kültür Merkezi kapalı sema salonu için özel olarak projelendirilen fiberoptik aydınlatma sayesinde sema törenleri kapasitesinin çok üzerinde talep görüyor. Yoğun talep nedeniyle 10 güne çıkartılan etkinlikler kapsamında Türk Tasavvuf Müziği konserleri ve sema gösterisi yapılan Mevlana Kültür Merkezi’nde Şebi Arus programı; her yıl 17 Aralık’ta kapalı sema salonunda, birçok semazen, birçok müzisyen ve inanılmaz bir mekan eşliğinde gerçekleştiriliyor.

Yapımı 10 yıldan fazla süren büyük proje…

Mevlana Kültür Merkezi’nin yapımı ilk olarak 1980’li yılların başında gündeme geldi. 1990’da temeli atılan Kültür Merkezi 14 yılda tamamlandı. Merkezin tamamlanması için 61 trilyon harcanarak yüzde 35’lik bölüm bitirilirken geriye kalan kısım ise 13,5 trilyon liraya sadece 90 günde tamamlandı. Bu süre içinde 200 tır mermer ve 25 tır granit ile birlikte 20-25 kamyon cam ve cam malzemesi kullanıldı. Mevlana Kültür Merkezi, Aslanlı Kışla olarak adlandırılan ve yaklaşık 100.000 m2 bir alana sahip arsa üzerine inşa edildi. Ses sisteminden aydınlatmasına kadar her detayı büyük bir özenle oluşturulmuş sema salonu ise bir yarışma projesi olarak Proje Müellifi : Prof.Dr. Hasan Şener tarafından yapıldı.

Her yıl binlerce ziyaretçi…

11 günde 15 sema gösterisi, pekçok konferans ve Türk Tasavvuf Müziği konseri düzenlenmesi planlanan törenlere katılım için bu yıl beklenen rakam 45 binden fazla. Yerli ve yabancı katılımcıların ilgisinin yoğun olduğu Mevlana’yı Anma ve Vuslat Yıldönümü Törenleri’nde izleyenleri en çok etkileyen ise, pekçok semazen ve pekçok müzisyenin büyüleyici bir atmosfer ve yıldızlar altında gerçekleştirdiği sema gösterileri.

http://www.yapi.com.tr/haberler/lamp-83le-yildizlar-altinda-buyuleyici-senfoni_48906.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!