Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Laodikya’da Heykel Parçaları

Denizli merkeze bağlı Eskihisar Köyü yakınlarındaki Laodikya antik kentinde yapılan kazı çalışmalarında, çok sayıda heykel parçası, seramik, kabartma

NTV-MSNBC
Laodikya’da Heykel Parçaları

enizli merkeze bağlı Eskihisar Köyü yakınlarındaki Laodikya antik kentinde yapılan kazı çalışmalarında, çok sayıda heykel parçası, seramik, kabartma ve sikke bulundu.

Kazı Heyeti Başkanı Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Fen Edebiyat Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Celal Şimşek, temmuz ayından bu yana yapılan kazılarda, Suriye Caddesi, Batı Tiyatrosu, İmparatorluk Kutsal Alanı (Sebasteion) ve Batı Nekropolü’nde çalışıldığını söyledi.

Suriye Caddesi’ndeki çalışmaların doğuya doğru devam ettirilerek 50 metrelik bir alanın açıldığını, buradan İmparatorluk Tapınağı’nın avlusuna geçişin ortaya çıkarıldığını ifade eden Şimşek, Pan başları, ve Erken Bizans Dönemi’ne ait rahip başı gibi eserler bulunduğunu belirtti.

Geçen yıl ortaya çıkarılan Anıtsal Çeşme’de restorasyon çalışmaları yapıldığını kaydeden Şimşek, çeşme havuzunun parapet bloklarının yerine yerleştirildiğini, bu çalışmalarda çeşmenin iki yanına yerleştirilen aslan heykelleri ile kabartma ve heykel parçalarına rastlandığını belirterek, üzerinde 16 kabartma olan friz bloğunun en ilgi çekici buluntulardan biri olduğunu ifade etti.

Anıtsal Çeşme’nin iki katını oluşturan tüm mimari blokların merkezi Agora içine taşıdığını ve gelecek yıl başlayacak ayağa kaldırma projesinin ilk etabının böylece tamamlandığını vurgulayan Şimşek, “Havuzdaki çalışmalarda heykel başı, duvarın ortasında Tanrıça Athena’ya ait mermer bir heykel bulunmuştur” dedi.

Doç. Dr. Şimşek, Batı Tiyatrosu’ndaki çalışmalarda oturma basamakları, merdiven geçişleri ve gezinti alanının ortaya çıkarıldığını belirterek, şöyle devam etti:
“Suriye Caddesi’nin kuzey yanında yer alan Roma Dönemi’ne ait tapınakta kazı çalışmaları ilk kez yapıldı. Tapınak avlusunda yer yer tespit edilen mermer döşeme parçaları, buranın mermerle kaplandığını göstermektedir. Kazılarda bulunan heykel parçaları, tapınağın hem tanrılara, hem de imparatorluk kültüne (çok tanrılı dinlerde tapınma yapılan mabet) hizmet ettiğini göstermektedir. Erken Bizans Dönemi’nde tapınağın içine ve yan kısımlarına yeni mekanlar eklenerek kullanım devam etmiştir. Bununla ilgili olarak batı duvarı yanına yapılan yuvarlak ekmek fırını açığa çıkarılmıştır. Ayrıca tapınağın Naos kazılarında yazıtlı ve kabartmalı bir sütun bulunmuştur. Kazı buluntuları bu kullanımın M.S. 4-7. yüzyıllar arasında olduğunu gösteriyor.”
Şimşek, Batı Nekropolü’nde iki mezarın temizlenerek mimari planlarının çizildiğini, kazılarda kabartma, heykel parçaları, seramik ve sikkeler bulunduğunu sözlerine ekledi.

Laodikya’da 2004 yılı kazı çalışmaları, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Denizli Valiliği, PAÜ, Denizli Sanayi Odası Vakfı, DEBA A.Ş. ve Kömürcüoğlu Mermer’in katkılarıyla gerçekleştiriliyor.
Toplam 100 kişilik ekibin görev aldığı kazılar, 24 Eylül’de sona erecek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/laodikyada-heykel-parcalari_17852.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!