Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Lara Kent Parkı Gezintisi

CHP Grup Başkanvekili Prof. Haluk Koç'un önceki günkü konusu Lara Kent Parkı idi. CHP konuyla ilgili Meclis araştırması isteyecek. Lara'nın öyküsü uzun. 1992'de sit alanı ilan edilmiş. 2000 - 2003 yılları arasında Antalya halkı ve sivil toplum örgütlerinin katılımıyla bir plan ortaya çıkarılmış, "Kent Parkı" olması kararlaştırılmış.

Milliyet Gazetesi/Melih AŞIKHP Grup Başkanvekili Prof. Haluk Koç'un önceki günkü konusu Lara Kent Parkı idi. CHP konuyla ilgili Meclis araştırması isteyecek. Lara'nın öyküsü uzun. 1992'de sit alanı ilan edilmiş. 2000 - 2003 yılları arasında Antalya halkı ve sivil toplum örgütlerinin katılımıyla bir plan ortaya çıkarılmış, "Kent Parkı" olması kararlaştırılmış. Burası, kumul ekosistemi, florası, faunası, endemik türleri ve sürüngen kızılçamları ile çok özel bir alan. Disneyland'ı bir başka alanda kurabilirsiniz ama Lara'yı bir başka yerde kuramazsınız. Halk o yüzden parka sahip çıkıyor. Ne var ki AKP iktidarında halkın yaptığı plan bir kenara atılıyor. Allem kallem... Tahsisler, ihaleler... Sonunda Lara Parkı, temalı park olarak düzenlenmek üzere turizmci Fettah Tamince'ye veriliyor... Projeyi de ihaleyi alan kişi yapacak. Ortaya ne çıkacak? Bilinmiyor... İlginçtir... Rixos otellerinin patronu Fettah Tamince, 26 Nisan 2004 tarihinde, yani bundan 2.5 yıl önce Hürriyet'te Yener Süsoy'a bakınız aynen ne diyor:

"... Antalya'da 5 yıldızlı otellerde kalan insanların 7'den 70'e eğlenebileceği bir yer yok. Bunlar eğlence parkları olur, hayvanat bahçeleri olur, müzeler olur, konser alanları olabilir. Biz bunların hepsinin bir arada olduğu bir proje geliştirip Antalya'nın hizmetine sunmak istiyoruz. Bunun için devletten kredi, banka garantisi istemiyoruz, sadece doğru arsa ver diyoruz. Bu toplam 2 milyar dolar yatırım yapılabilecek bir proje. Bu konuda dünyada birçok kuruluşla çok ciddi görüşmelerimiz var, Disneyland dahil bizimle işbirliğine hazır. Bunun için en az 5 bin dönüm arazi tahsis edilmeli, mesela Sera'dan Titanic'e kadar Lara'daki boş alan bu iş için biçilmiş kaftan..."

Lara ile ilgili niyetler de, görüldüğü gibi, hayli eskiye dayanıyor...

http://www.yapi.com.tr/haberler/lara-kent-parki-gezintisi_58258.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!