Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Lara'ya 135 Milyon $'a ABD Makyajı Yapılacak

ABD'li finans devi Pramerica'nın gayrimenkul şirketi, Antalya Lara'ya 135 milyon dolarlık alışveriş merkezi ve iki rezidans kulesi yapacak. Grup, Türkiye'ye 18 ayda 1 milyar Euro yatıracak.

Sabah Gazetesi50 milyar Euro'luk yatırım bütçesi ile ABD'nin en büyük finansal gruplarından biri olan Pramerica Financial, Türkiye'deki ilk gayrimenkul yatırımını Antalya Lara'da yapacak. Şirketin 40 milyar Euro'luk yatırım bütçesi ile çalışan gayrimenkul ayağı Pramerica Real Estate Investor, Türkiye'deki ortağı Eria İnşaat ile birlikte gerçekleştireceği projeye 135 milyon Euro harcayacak. 22 bin metrekarelik bir arazi üzerinde bir alışveriş merkezi ve iki rezidans kulesinden oluşacak projenin inşaatına 2008 yılının başında start verilecek. Pramerica Real Estate Investors Yönetim Kurulu Üyesi Thomas Hoeller, Türkiye'de ilk yatırımlarını Antalya'da yapmalarına ilişkin olarak, şehrin büyüme hızının yüksek olduğunu belirtti ve özellikle turizm açısından işlek bir kent olmasını önemsediklerini söyledi. "Son derece sofistike bir proje ve yerel pazara hitap edebilecek kalitede bir alışveriş merkezi yapacağız" diyen Hoeller, Antalya'daki kitlenin ev almakta istekli olduğunu fakat yapıların buna cevap vermekte biraz geri kaldığını belirtti. Türkiye'nin emlak piyasası olarak hala şeffaf bir pazar olarak görülmediğini ve bunun yatırımcı için sıkıntı doğurduğunu ifade eden Hoeller, "Ancak genç ve dinamik nüfusu, yüzde 5'in üzerindeki büyümesi ve AB'ye giriş sürecinde olması Türkiye'yi gayrimenkul ve perakende yatırımları açısından Almanya ve Japonya'ya kıyasla çok daha önemli hale getiriyor" dedi.

İsmi Larapark Olabilir
Hoeller, Türkiye'nin gayrimenkul sektöründeki tedarikçiler ve danışmanlar açısından çok kaliteli hale geldiğini belirterek, bu durumun iyi inşaatçılar yarattığına işaret etti. Hoeller, "Bu ülkede inşaat sektörü gerçekten çok büyük. Biz de kararları kısa sürede veriyoruz. Antalya'daki arsayı alırken ilk kontratı yalnızca 2-3 haftada imzaladık. Bu durumda fonlar yavaş ilerler felsefesi doğru çıkmayabilir" diye konuştu. Projenin isminin ne olacağı sorulduğunda Eria İnşaat'ın Kurucu Ortağı Aytek Şavkan, henüz karar vermediklerini ancak içinde mutlaka Lara adını kullanacaklarını söyleyerek, "Larapark" alternatifinin de mümkün olduğunu kaydetti.

Hoeller, Türkiye'deki yatırımlarının Lara projesi ile sınırlı kalmayacağını belirterek, gelecek 18 ay içinde 1 milyar Euro'luk yatırım planladıklarını kaydetti. "Türkiye için büyük planlarımız var" diyen Hoeller, şirketin iki ayrı fon kurduğunu ve bu fonlardan gelecek paranın çok büyük kısmının Türkiye'ye geleceğini söyledi. Pramerica Real Estate'in dünya çapında 17 ofisi bulunduğunu ve Meksika'da her ay 20 bin dolara satılan 40 bin ucuz konut ürettiklerini söyleyen Hoeller, Türkiye'de ucuz konut üretmek konusunda ise şunları söyledi: "Bu iki pazarı birbiri ile kıyaslamak doğru olmaz. Çünkü arazi fiyatları ve konut fiyatları çok değişik. Ben Türkiye'de daha pahalı evlerin satılabileceğine inanıyorum. Burada da kitle pazarına yöneleceğiz ama fiyat bu kadar düşük olmaz. Arsa fiyatı 7'de 1'ine inmeli."

"İstanbul'da alışveriş merkezi yapmayız"
Yatırımların İstanbul'da süreceğini ve 10 yılda ofis, konut ve rezidans projeleri yapacaklarını kaydeden Hoeller, "Alışveriş merkezi işine girmeyi düşünmüyoruz" dedi. "İstanbul'un ticari segmentte tedarik fazlası var" diyen Hoeller, bunun büyük bir problem olduğunu belirtti. Hoeller, "İstanbul'da Chrysler'in New York binası gibi yüksek ofis kuleleri dikmek istiyoruz. Çünkü Türkiye'deki ofis binaları çok etkin değil. Ayrıca kentsel dönüşüm projeleri ile de ilgileniyoruz" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/laraya-135-milyon-a-abd-makyaji-yapilacak_56213.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!