Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

L'Atalante Geliyor

Marmara Denizi'nde süren depreme yönelik araştırmalar kapsamında Fransız Deniz Araştırma Enstitüsü IFREMER'e ait L'Atalante gemisi, bugün İstanbul'a g

Hürriyetarmara Denizi'nde süren depreme yönelik araştırmalar kapsamında Fransız Deniz Araştırma Enstitüsü IFREMER'e ait L'Atalante gemisi, bugün İstanbul'a geliyor. Geminin yapacağı çalışmalar sonucunda İstanbul ve Marmara için büyük risk oluşturan Marmara'nın batısındaki fayda biriken enerji belirlenecek.
Çalışmanın sonucuna göre denizde 1912 kırığının uzadığı görülürse, buradan boşalan enerji nedeniyle 7'nin üzerinde bir büyüklükte beklenen depremin büyüklüğü düşecek. TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Naci Görür'ün koordinatörlüğünde araştırma yapacak gemide, Fransız bili madamlarının yanı sıra İTÜ'den Prof. Dr. Mahmut Çağatay ve TÜBİTAK'tan Doç. Dr. Serdar Özalaybey de bulunacak. Marmara'da 1 ay boyunca görüntü alıp örnek toplayacak olan L'Atalante 17 Ekim'de Türkiye'den ayrılacak.

Prof. Görür, L'Atalante'nin içindeki insansız denizaltının deniz tabanının yüksek çözünürlüklü fotoğraf ve video görüntüsü alacağını söyledi. Prof. Görür, şunları anlattı:

‘‘Daha önce gelen Le Suroit araştırma gemisiyle yaptığımız çalışma sonucu, 1912 depreminin sadece Ganos Fayı'ndan kaynaklanmadığını, kırığın denizin içlerine doğru, Tekirdağ Çukurluğu'nun güneyine kadar gittiğini görmüştük. 1912 kırığının nereye kadar gittiğini saptamak önemli. Marmara için en tehlikeli fay olarak gördüğümüz Orta Marmara'dan batıya doğru olan 110 kilometrelik fay, olası deprem için en büyük riski oluşturuyor. Ancak 1912 kırığı deniz içinde daha da uzuyorsa bu enerjinin büyük miktarının boşaldığını gösterir. O zaman beklenen depremin büyüklüğü de düşer. Yani potansiyel tehlike küçülür.’’

Bunun ancak bilimsel araştırmalarla ispatlanabileceğini vurgulayan Prof. Dr. Görür, ‘‘Henüz bir şey diyemeyiz. Bunu düşünmek başka, kanıtlamak başka. L'Atalante'nin verileri düşüncelerimizi ya ispatlayacak ya da doğru olmadığını gösterecek’’ dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/latalante-geliyor_1733.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!