Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

'Latife Hanım'ın Konağı Müze Olsun'

İzmir'in Basmane semtinde yaşayanlar, Atatürk'ün eşi Latife Hanım ve onun babası Muammer Bey'in doğduğu eski bir konak olan, 20 yüzyılın başlarında ise Yeni Sadık Bey Oteli olarak faaliyete geçen konağın müze yapılmasını istiyor.

yapi.com.tr
'Latife Hanım'ın Konağı Müze Olsun'

DHA'nın haberine göre, İzmir'e 19 yüzyıl ortalarında Uşak'tan göç eden Uşakizade Ailesi'nden Hacı Ali Efendi tarafından satın alınan, Atatürk'ün eşi Latife Hanım ile onun babası Muammer Bey'in doğduğu eski bir konak olan, daha sonra 20 yüzyılın başlarında, Yeni Sadık Bey Oteli olarak faaliyete geçen konağın müzeye dönüştürülmesi arzu ediliyor. Basmane semti sakinleri, tarihi yapının birçok anlam taşıdığını, bunların başında Cumhuriyet döneminde modern kadının temsilcisi Atatürk'ün eşi Latife Hamın'ın bu evde doğmuş olmasının, mimari yapısının, konağın arka bahçesinde Roma dehlizinin bulunmasının ve yaşam öyküsünün geldiğini belirtiyor. Konağın müzeye çevrilmesinin bu nedenle önemli olduğu dile getiriliyor. Bu arada yine aile fertlerinden, bu konakta bir süre yaşayan ünlü yazar Halid Ziya Uşaklıgil'in isminin yer aldığı plaket de otelin kapısında çakılı duruyor.

İzinsiz onarım iddiası

2005 Yılında yapılan çalışmalarla Tarihi Kentler Birliği ödülünü alan Basmane oteller sokağının girişindeki, kentin mimari dokusunun en güzel örneklerinden birini yansıtan Yeni Sadık Bey Oteli'nde şu anda onarım çalışmalarının başlamasıyla yeni tartışmalar da gündeme geldi. Otelin restorasyonu için gerekli iznin alınmadığını belirten Konak Belediyesi İmar Müdürlüğü tarafından, mülk sahiplerine uyarı yazısı gönderildiği öğrenildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/latife-hanimin-konagi-muze-olsun_123041.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!