Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Leeser Mimarlık'tan Mamut ve Buzul Çağı Müzesi

Son yıllarda sayıları gittikçe artan sıradışı müzelere bir yenisi daha ekleniyor. Leeser Mimarlık, Sibirya’daki Mamut ve Buzul Çağı Müzesi için açılan yarışmayı kazandı.

yapi.com.tron yıllarda sayıları gittikçe artan sıradışı müzelere bir yenisi daha ekleniyor. Geçtiğimiz günlerde Domusweb'de yayımlanan "Leeser Architecture Wins the Mammoth Museum Competition" başlıklı haber, Leeser Mimarlık'ın Sibirya'da Mamut ve Buzul Çağı Müzesi için açılan yarışmayı kazandığını anlatıyordu.

Haber şöyle;Leeser Mimarlık, Sibirya’daki Mamut ve Buzul Çağı Müzesi’nin (World Mammoth and Permafrost Museum) binası için açılan yarışmayı kazandı. Kuzey kutup dairesinin 450 kilometre uzağındaki Yakut kentine (Yakutistan Cumhuriyeti) inşa edilecek olan müze ve araştırma merkezi, mamutlar ve buzul çağından kalan donmuş toprak parçaları üzerine çalışacak.Binanın tasarımında Kuzey Kutbu’nun doğal özellikleri, sert iklimi ve narin ekolojik dengesi göz önünde bulundurulmuş. Çevresel etkilerin minimuma indirgenmesi için, iyi bir şekilde izole edilmiş ve tümden güvenli bir hale getirilmiş proje, donmuş yüzeyin altındaki ısı transferini azaltmak için yerden 6 metre yükseğe inşa edilecek.

Esas olarak doğrusal bir gelişime sahip olan bina Tchoutchour Mouran Tepesi’nin hemen yanıbaşında yükselecek. Yarı saydam örtü toprağın düzensiz geometrisini, çift kat sırla kaplı yüksek yalıtımlı çatıya yansıtacak.Çatıdaki yansıtıcılar aynı zamanda odaların altındaki yosun ve liken bahçelerinin de yardımıyla, enerji tüketimini azaltıyor.

Müze halka açık, araştırma laboratuvarları ise kapalı olacak. Yürüyen merdivenler bu iki bölümü birbirine bağlayacak. Müzenin katından bilimsel araştırmaların izlenmesine izin verilebilecek.


Proje ile ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayınız.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/leeser-mimarliktan-mamut-ve-buzul-cagi-muzesi_55674.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!