Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Levent Yine Birinci

Ofis kiralama ve satışı konusunda, alanında öncü firmalara danışmanlık hizmeti veren Propin Property Investment Consultancy, 2009 yılı Temmuz-Ağustos-Eylül aylarını içeren bir rapor hazırladı. Propin tarafından düzenli olarak 3 ayda bir hazırlanan raporun bu sayısında, İstanbul Ofis Pazarı'ndaki Temmuz-Ağustos-Eylül 2009'u kapsayan dönemdeki

Emlak Times
Levent Yine Birinci

Ofis kiralama ve satışı konusunda, alanında öncü firmalara danışmanlık hizmeti veren Propin Property Investment Consultancy, 2009 yılı Temmuz-Ağustos-Eylül aylarını içeren bir rapor hazırladı. Propin tarafından düzenli olarak 3 ayda bir hazırlanan raporun bu sayısında, İstanbul Ofis Pazarı'ndaki Temmuz-Ağustos-Eylül 2009'u kapsayan dönemdeki boşluk oranları ve kira ortalamaları yer alıyor.

Raporda göze çarpan iki konu son dönemin gözde ofis bölgesi Ümraniye'de gerçekleşen büyük kiralamalar sonucu bölgedeki boşluk oranında düşüş yaşanması ve Levent'in her zaman olduğu gibi yine en yüksek kira rakamının istendiği bölge olması.

Raporda ayrıca, yaz tatili ve Ramazan ayının peş peşe gelmesi sebebiyle sektörde işlerin ağır ilerlediğine, Bayram sonrasındaki hızlanmayla büyük alanlı kiralamaların arttığına dikkat çekiliyor. 2008 sonu ve 2009 başında duran ya da ertelenen taşınma kararlarının bu dönemde tekrar gündeme geldiği, yakın geçmişe kadar taşınma planı olmayan firmaların dahi bu dönemde yer arayışına geçtiği belirtiliyor.

Rapora göre 2009 Üçüncü çeyrekte MİA'da A sınıfı ofis binalarının ortalama kira bedeli 26,4 ABD doları/m2/ay seviyesinde. A sınıfı binaların ortalama kira bedelleri MİA Dışı Avrupa için 17,8 ABD doları/m2/ay, MİA Dışı Asya için ise 19,5 ABD doları/m2/ay seviyelerinde. MİA B sınıfı binalarda kira genel ortalaması 15,3 ABD doları/m2/ay.

Propin, yer arayışı olan firma sayısının artmasıyla birlikte fiyatlarda bir dengeye oturmaya başladığını belirtiyor. Geçtiğimiz son birkaç çeyrek tamamıyla kiracı piyasası olarak değerlendiriliyor. Talebin artmasıyla birlikte mal sahipleri pazarlıkta biraz daha kuvvetli olsalar da, kiralama şartları açısından kullanıcıların avantajlı şartlar almaya devam ettiğini söyleniyor.

Propin, MİA Dışı Asya'daki A sınıfı kira ortalamalarının yükseldiği dikkat çekiyor. Bunun nedenini, Ümraniye ve Kozyatağı'ndaki bölgesel kira artışı. Bu durum özellikle Ümraniye'de bölgeye olan yoğun taleple birlikte gerçekleşen kira artışına bağlanıyor.

Rapora göre Levent her zaman olduğu gibi yine en yüksek kira rakamının istendiği bölge olma özelliğini koruyor. Levent'te A sınıfı bina kira ortalaması 33,0 ABD doları/m2/ay. Maslak'ta boşluk oranı artmasına rağmen kira ortalamalarında çok büyük bir değişiklik olmadı. Üçüncü çeyrekte kira ortalaması, ikinci çeyreğe göre küçük bir düşüşle 19,9 ABD doları/m2/ay seviyesinde.

MİA Dışı Asya Yakası'nda hem Kozyatağı hem de Ümraniye'de 20,9 ABD doları/m2/ay ortalama kira gözleniyor. Bu iki bölgedeki kira ortalamaları geçtiğimiz çeyrekle kıyaslandığında bu bölgelerdeki kiraların arttığı görülüyor.

Propin'in raporuna göre İstanbul'un en yüksek kira rakamının talep edildiği bölge yine Levent. 2009 üçüncü çeyrekte talep edilen en yüksek kira rakamları tekrar 56 ABD doları/m2/ay seviyelerine tırmandı. Rapora göre Kozyatağı'nda ikinci çeyrekteki en yüksek kira rakamı 19 ABD doları/m2/ay iken, üçüncü çeyrekte bu rakam 30 ABD doları/m2/ay seviyesinde olduğu görülüyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/levent-yine-birinci_73905.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!