Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

"Levent'te 32 Bin Metrekare Alan Dönüşecek"

Keller Williams Platin’in uzman danışmanı Fatoş Altıntaş; Etiler, Akatlar ve Rumeli Hisarüstü’nü kapsayan alanda yaklaşık 32 bin metrekarelik alanın kentsel dönüşüm ile yenileneceğini, yeni yapılan binaların metrekare birim fiyatlarının 5 bin 200 dolar civarından başladığını belirtti.

yapı.com.tr
"Levent'te 32 Bin Metrekare Alan Dönüşecek"

Keller Williams, İstanbul'un en pahalı ilçesi Beşiktaş’ın dönüşen semtleri Etiler ve Levent gayrimenkul piyasasını değerlendirdi. Yaklaşık 16 bin kişinin ikamet ettiği, İstanbul’un gözde  adreslerinin başında gösterilen Etiler ve Levent’te kentsel dönüşüm atakları hız kazandı. Gayrimenkul yatırımcılarının gözünü yeniden şehir merkezlerine çevirdiğini belirten Keller Williams Platin’in başarılı danışmanı Fatoş Altıntaş; “Şehir merkezinde yeni projeler geliştirmek isteyen inşaat firmaları 40-50 yıllık sitelerle yakından ilgilenmeye başladı. Özellikle İstanbul’da metrekare fiyatları her geçen gün yükselen bir grafik seyrederken şehrin merkezinde yeni yerleşim yerleri inşa etmek, şehir dışında sıfırdan bir proje geliştirmekten hem daha karlı hem de daha prestijli olarak görülüyor. Pastadan pay almak için yatırımcılar adeta birbirleriyle yarışıyor. Üstelik bu yarış sadece inşaat firmalarının tekelinde değil, yabancı fonların da ilgi odağında. Örneğin 1960’lı yıllarda inşa edilen Petrol Sitesi birçok firmayla görüştükten sonra Katarlı QT Holding ile el sıkıştı. 250 milyon dolar yatırımla siteye çarşı, ticari alan ve sağlık merkezi geliştirileceği konusu gündemde. Yine Petrol Sitesi’nin yanında bulunan Belediye Sitesi’nin Akmerkez bağlantı yolu tarafında bulunan müstakil evlerin bulunduğu adada kentsel dönüşüm çalışmaları başladı. Blokların bulunduğu kısım içinse inşaat şirketleriyle görüşmeler devam ediyor. Tepecik Yolu’nda bulunan Sadabat Evleri’nde de çalışmalar sürüyor. Bölgenin değerine değer katacak projeler gündemde” dedi.

Kiralamalarda metrekare fiyatları 75 dolardan başlıyor

Etiler’de gayrimenkul fiyatlarının bir anda ciddi bir yükselişe geçmesinin altında temel sebebin 1994 yılında açılan Akmerkez’in zemin hazırladığını belirten Fatoş Altıntaş; şunları söyledi: “Bölgeye ilgi 1947 yılında Emlak Kredi Bankası’nın Levent Çiftliği olarak adlandırılan arazinin üzerine toplu konut inşaatına başlaması ve 1954 yılında Etibank’ın kooperatif projesiyle bölge kalabalıklaşmaya başladı. 1960 ve 1970’li dönemin en güzel yapıları bu çevrede inşa edildi ve lüks sitelerde iş, ticaret ve sanat dünyasının önde gelen isimleri Etiler ve Levent çevresinde ikamet etmeye başladı ve zamanla orta-üst ve üst gelir grubuna sahip kişilerin ikamet ettiği bir yerleşim bölgesi haline dönüştü. Özellikle 80’li yıllardan sonra eğlence hayatının önemli merkezlerinden biri olan Etiler’de lüks restoranların, şık dükkanların ve mağazaların açılmasıyla gayrimenkul fiyatlarında ciddi bir artış yaşandı. Geçmiş yıllarda Nisbetiye Caddesi’nin Etiler tarafında kiralamalarda metrekare fiyatları 90 dolara kadar yükselmişti. Şimdilerde ise, 75 dolar civarında. Cadde üzerindeki villaların satış metrekare fiyatları 35 bin dolara ulaştı.”

"Anlaşmazlıklar oluyor"

Konut ve ticari potansiyeldeki taşınmazların yoğun ilgi gördüğü ilçede 34 bin 280 metrekarelik arsa üzerine inşa edilen ve 33 bloktan 364 daireden oluşan Petrol Sitesi, 96 dönüm arazi üzerine kurulu 424 dairelik  Uçaksavar Sitesi ve 450 daireden oluşan 50 yıllık Belediye Sitesi’nin kentsel dönüşüm anlaşmalarının imzalandığına dikkat çeken Altıntaş; “Önümüzdeki dönemde 1950’li yıllarda inşa edilen toplu konut projeleri, kentsel dönüşüm faaliyetleri kapsamında yenilenecek ve İstanbul’un lüks semti şimdi de yeni ve iddialı projelerle bölge değerine değer katacak gibi gözüküyor” yorumunu yaptı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/leventte-32-bin-metrekare-alan-donusecek_143793.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!