Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Li Fung Centre LEED Sertifikası Aldı

Hong Kong merkezli Li & Fung Limited'in İstanbul merkez ofisi olan Li Fung Centre, Amerikan US Green Building Council tarafından sürdürülebilir ve çevre dostu özelliklere sahip binalara verilen LEED yeşil bina sertifikasına sahip oldu. Mimta EkoYapı'nın danışmanlık ve taahhüt hizmetleri verdiği 8000 metrekare kapalı alana sahip proje, uygulanan

yapi.com.tr
Li Fung Centre LEED Sertifikası Aldı

Hong Kong merkezli Li & Fung Limited'in İstanbul merkez ofisi olan Li Fung Centre, Amerikan US Green Building Council tarafından sürdürülebilir ve çevre dostu özelliklere sahip binalara verilen LEED yeşil bina sertifikasına sahip oldu. Mimta EkoYapı 'nın danışmanlık ve taahhüt hizmetleri verdiği 8000 metrekare kapalı alana sahip proje, uygulanan sürdürülebilir mimari yaklaşım ve bina teknolojileri ile Türkiye'de birçok alanda öncü bir bina.

1982 senesinde inşa edilmiş bir endüstriyel binadan dönüştürülen Li Fung Centre, öncelikle varolan malzemelerin tekrar kullanımı ile sürdürülebilirliğini gösteriyor. Mevcut binanın tüm strüktürel elemanları korunarak binanın yeni işlevini kazanması için minimum düzeyde inşaat malzemesi kullanıldı ve varolan bir yapı sadece deprem güçlendirmesi yapılarak yeni bir fonksiyon kazanmış oldu. Deprem güçlendirmesinde kullanılan çapraz barlar, binaya daha önce uygulanmış ama artık ihtiyaç duyulmayan güçlendirmeden sökülerek tekrar değerlendirildi.Endüstriyel yapıdan miras kalan geniş üretim alanı yaklaşık 200 kişilik bir ofise dönüştürülürken, ofis çalışanlarının konforunun sağlanabilmesi için sürdürülebilir mimari özelliklere büyük önem verildi. Bina cephelerinde yer alan iki sıra halinde dizili pencereler dışarı bakan alanlarda çalışanlara günışığı ve doğal havalandırma sağlarken, ortada bulunan ve camekan ile kaplı üç adet iç avlu, günışığının ofis alanının orta bölgelerine nüfuz etmesini sağlıyor. Avlular üzerinde monte edilmiş motorlu kanat gölgeleyiciler, soğutma yükleri ve günışığı ihtiyacına göre kendi pozisyonlarını otomatik olarak ayarlıyorlar ve özellikle yazın soğutma için harcanan elektrik enerjisinin düşmesini sağlıyorlar. Kanat gölgeleyicilerin kontrolü, tek eksenli güneş takip algoritması ile yerine getiriliyor. Yine pencerelerin dış tarafında bulunan gölgeleyici panjurlar, bina çalışanlarının ihtiyaçlarına göre manuel olarak açılıp kapatılabiliyorlar.

İklimlendirme 

Yoğuşmalı kazan ve chiller'in beslediği iki borulu fan coil sistemi, binanın sürekli kullanılan alanlarında iklimlendirmeyi gerçekleştirirken, sürekli kullanılmayan mekanlarda (oditoryum, yemekhane, spor salonu) ısı pompalı VRF sistemi kullanıldı. Havalandırma için ısı geri kazanımlı cihazlar tercih edilirken, gereksiz enerji sarfiyatının önüne geçilmesi için mekanlarda lokal otomasyon kullanıldı. Tüm mekanik sistemler, devreye alma süreçlerinde bağımsız bir uzman kuruluş tarafından commissioning sürecine tabi tutularak işlevleri yönünden kontrol edildiler.Aydınlatma

İç aydınlatma kurulu gücünün azaltılması için alınan agresif önlemler, günışığının yüksek düzeyde kullanımı sonucunda mümkün oldular. Yaklaşık 2000 metrekare alana sahip açık ofis kısmında genel aydınlatma için armatür kullanımına gerek duyulmadı ve ofis masalarına monte edilen düşük tüketimli çalışma armatürlerinin sadece çalışan mevcudiyetinde açık kalmaları sağlanarak aydınlatma için kullanılan elektrik enerjisinde önemli bir azaltmaya gidildi. Dış aydınlatmada kullanılan ve günışığına duyarlı LED armatürler, hem enerji verimliliği sağlamayı, hem de arazi dışındaki ışık kirliliğinin önüne geçmeyi mümkün kıldılar.Yenilenebilir enerji

Binanın düz çatısına yerleştirilen 18 kWp kapasiteli güneşten elektrik üreten fotovoltaik sistem, binada yenilenebilir enerjinin kullanılmasını sağlayarak elektrik maliyetlerinin daha da düşürülmesini sağlıyor. MimtaSolar tarafından kurulan fotovoltaik sistemde kullanılan mikromorf teknolojisine sahip panellerin senede toplam 22000 kWh elektrik enerjisi üretmesi bekleniyor. Fotovoltaik sistemin montajında kullanılan balastlı taşıyıcı sistem, mevcut bina çatısının delinmesini ve ısı yalıtımından taviz verilmesinin önüne geçiyor.

Malzeme seçiminde yerel kaynaklar öne çıktı

Bina iç dekorasyonunda kullanılan inşaat malzemelerinin çok büyük bir kısmı yerel kaynaklardan temin edildiler. İç mekanda kullanılan tüm boya, yapı kimyasalları, halı ve seramik karolar, iç hava kalitesini olumsuz etkilemeyecek şekilde seçildiler. Binada oluşturulan atık toplama sistemi sayesinde geri dönüştürülebilir tüm atıklar ayrı toplanarak geri dönüşüm firmalarına teslim ediliyorlar. Sürekli olarak tekstil numunelerinin girdiği bir bina olan Li Fung Centre'da, kağıt, cam, metal gibi atıklara ek olarak kumaş atıkların da geri dönüştürülmesi için atık yönetim süreçleri oluşturuldu. Sürdürülebilirliğin önemli bir yapıtaşı olan su verimliliği ise, hem düşük su tüketen armatür, mutfak ve WC ekipmanlarının seçimi, hem de senelik su ihtiyacının olabildiğince az tutulduğu bir peyzaj yaklaşımı ile sağlandı.

Alınan tüm önlemler sonucunda binanın toplam senelik enerji tüketimi referans değerlere göre yüzde 30, kullanım suyu tüketimi yüzde 31 ve peyzaj su tüketimi yüzde 57 azaltıldı. İşletme giderlerinin azalmasına önemli bir katkıda bulunan LEED sertifikasyonu, ayrıca Li & Fung Group'un çalışanlarına çevre dostu bir binada çalışmanının getirdiği fazladan motivasyonu sağlıyor.

Ofis projesinin LEED danışmanlığı, LEED sertifikasyon sürecinin yönetimi, bina enerji modellemesi, günışığı simülasyonu, ışık kirliliği simülasyonu, fotovoltaik sistem planlama ve taahhüdü ve LED armatürlü dış aydınlatma taahhüdü işleri, Mimta EkoYapı tarafından gerçekleştirildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/li-fung-centre-leed-sertifikasi-aldi_88897.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!