Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

'Libya'da Geleceğimiz Belirsiz'

Libya’da askeri operasyon başlayana kadar şantiyesini açık tutan tek Türk müteahhit Yaşar Özkan, Libya’daki durumu “Bırakın faaliyeti şantiyelerimizi koruyacak eleman bile bırakamadık, dönüşte neyle karşılacağımızı bilmiyoruz” sözleriyle anlattı.

Radikal Gazetesi
'Libya'da Geleceğimiz Belirsiz'

Libya’da askeri operasyon başlayana kadar şantiyesini açık tutan tek Türk müteahhit Yaşar Özkan, Libya’daki durumu “Bırakın faaliyeti şantiyelerimizi koruyacak eleman bile bırakamadık, dönüşte neyle karşılacağımızı bilmiyoruz” sözleriyle anlattı.

Devlet Bakanı Zafer Çağlayan dün düzenlediği basın toplantısında Libya’da halen şantiyesinde faaliyete bulunan tek bir firmanın bulunduğunu, bu ismin de Yaşar Özkan firması olduğunu açıkladı. Yaşar Özkan Firması Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Özkan ise, Libya’daki son durumu Radikal’e anlattı. Şantiyelerinden birinde operasyon başlayana kadar çalışmaları belli bir düzeyde sürdürdüklerini belirten Özkan, “Şantiye şehir merkezindeydi, ancak bombalamalar altında çalışma imkânımız yok. O yüzden iki önce şantiyemizi kapattık” dedi. Olaylar öncesinde şantiyede 550 kişi çalıştığını, Türk çalışanları tahliye ettiklerini ve son dönemde 30-32 Libyalı ve Mısırlı çalışan kadrosuyla işleri yürütmeye çalıştıklarını belirten Özkan, “550 kişilik bir ekipten, 30-32 kişiye düştük” diye konuştu.

Sözleşmeler feshedildi

Şirketlerinin Libya’da 60-70 milyon dolarlık bitmeye yakın projesi olduğunu ve yeni projeler planladıklarını belirten Özkan, “Ama artık kim biliyor ki bundan sonra ne olacağını” dedi. Özkan, faaliyette olmasının ötesinde şantiyeleri koruyacak eleman bile bırakamadıklarına vugu yaparken, “Şantiyelere bazılarımız Libyalıları bıraktı. Döndüğümüz zaman şantiyelerimizin yerli yerinde olup olmayacağını, neyle karşılaşacağımızı bile bilmiyoruz” dedi.

Operasyon öcesi de ABD yönetiminin aldığı mali yaptırım kararları nedeniyle zorlandıklarını ve alacaklarını alamadıklarını kaydeden Özkan “Tahakkuk eden ödenmemiş 20 milyon dolar alacağımız var. Zaten ABD’nin yaptırım kararları nedeniyle zordaydık, üstüne bir de operasyon geldi” dedi. Özkan, “Kısa çalışma ödeneği verilmesinden bahsediliyor. Ancak bunun için çalışanın sigortalılığının Türkiye’de de sürmesi lazım. Oysa gelenlerin birçoğunun sözleşmesi feshedildi” diye konuştu.

Türkler işlerinin başına dönecek

Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Libya’yla ilgili gelişmeleri değerlendirdi. Türk firmalarının tekrar işlerinin başına döneceğini belirten Çağlayan, “Bizim firmalarımız birçok ülkenin yarım bıraktığı işleri de yapacaktır. Bizim firmalarımız zon günlerin firmasıdır” dedi. Libya’da iş yapan firmalar için gerekirse işsizlik sigortasının da dereye girebileceğini belirten Çağlayan, “Biz o ülkelere baktığımız zaman o ülkelerin yerüstü ve yeraltı zenginliklerini görmüyoruz. Bunları dikkate almıyoruz. Biz oradaki insanların yaşamını dikkate alıyoruz” diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/libyada-gelecegimiz-belirsiz_86403.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!