Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Libya'dan Alacakları Bulunan Müteahhitler Libya Yolcusu

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, müteahhitlerin alacaklarının bulunduğu ülkelerden Libya'ya, eylül ayından sonra içinde müteahhitlerin de yer alacağı b

Dünyab>Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, müteahhitlerin alacaklarının bulunduğu ülkelerden Libya'ya, eylül ayından sonra içinde müteahhitlerin de yer alacağı bir ticaret heyetinin gönderileceğini açıkladı.

Libya'nın Ankara Büyükelçisi ile ziyaret konusunda görüştüklerini belirten Tüzmen, ziyaretin eylülden sonra gerçekleştirilebilmesi için Anlaşmalar Genel Müdürlüğü'nün çalışmalarına devam ettiğini kaydederek, "Bizim amacımız bütün alacakları tahsil için gitmek değil" dedi. Tüzmen, tamamıyla iki ülke arasındaki ticari ilişkileri artırma amacı taşıdıklarını da vurguladı.

Müteahhitlerin Libya'daki alacaklarının bunun bir alt parçası olduğunu ifade eden Tüzmen, önemli olanın mevcut ihracat rakamlarını artırmak olduğunu vurguladı. Bu ülkeye ihracat artışının yüzde 121 olduğunun altını çizen Tüzmen, "Bizim için önemli olan bu. Bu (müteahhit alacakları) senelerdir devam eden bir sıkıntıdır. Bunu artan ticaret ortamında çok daha rahat çözeceğimize inanıyoruz. Rakamlar büyüdükçe borçların önemi kalmaz" diye konuştu.

Müteahhitlerin teminat mektubu sıkıntısı

Müteahhitlerin teminat mektubu sıkıntısına ilişkin olarak da Tüzmen, sıkıntının Türkiye'deki bankacılık sistemindeki sıkıntıyla alakalı olduğunu söyleyerek, "Türkiye'deki bankacılık sistemi istenilen ölçüde bankacılık işlemini yapmaya başladıkça bankalarımız müteahhitlerimizin yanında olmaya başlayacaklardır. Sorun kendiliğinden çözülecek" şeklinde konuştu. Tüzmen, burada esas olanın bankacılık sisteminin kendi işlevinin yapması olduğunu da vurguladı.

Irak'tan 90 milyon dolarlık iş

Müteahhitlerin son iki ayda Irak pazarında aldıkları işlerin toplamının 90 milyon doları bulduğunu da açıklayan Tüzmen, şu anda müteahhitlik hizmetleri açısından 200 milyon dolarlık bir kontrat sağlanmış durumda olduğunu bildirdi.

Türk müteahhitlerin özellikle su arıtması ve sulama projeleriyle ilgili olarak altyapı ve üstyapıda Irak pazarına, insanlığa hizmet yapması gerektiğini kaydeden Tüzmen, "Türkiye de bunu yapıyor" diye konuştu. Tüzmen, önümüzdeki dönemin müteahhitler açısından iyi bir dönem olacağını sözlerine ekledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/libyadan-alacaklari-bulunan-muteahhitler-libya-yolcusu_5429.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Peli İle Hijyenik Zeminler

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!