Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Müteahhitlere Libya Yolu Görünüyor

Dış Ticaret Müsteşarı Tuncer Kayalar, 7 yıldır toplanmayan Türkiye-Libya Karma Ekonomik Komisyon’un Aralık ayında gerçekleşeceğini belirterek, “Müt

NTV-MSNBCb>Dış Ticaret Müsteşarı Tuncer Kayalar, 7 yıldır toplanmayan Türkiye-Libya Karma Ekonomik Komisyon’un Aralık ayında gerçekleşeceğini belirterek, “Müteahhitlerimize yeniden Libya yolu gözüküyor” dedi.

Müsteşar Tuncer Kayalar yaptığı yazılı açıklamada, Libya ile ticari ve ekonomik ilişkilerde yeni bir dönemin başlatılması kararı aldıklarını kaydederek, önümüzdeki dönemde Libya ile ticari, ekonomik ve müteahhitlik sektörlerinde geçmişten çok daha parlak gelişmeler yaşanacağını bildirdi.

Libya’ya yaptığı ziyarette, Başbakan Yardımcısı Matug Muhammed Matug ile gerçekleştirdiği görüşmede, iki ülke arasındaki ticaret, müteahhitlik hizmetleri, yatırımlar, sanayi ve turizm başta olmak üzere, tüm sektörlerdeki ilişkileri özel ve hızlandırılmış programlar uygulamak suretiyle en üst düzeye çıkartma kararı aldıklarını anlatan Kayalar, Aralık ayı içerisinde Libya Başbakan Yardımcısı Matug başkanlığındaki bir heyetin Türkiye’ye geleceğini belirtti.
Kayalar, Ocak ayında ise Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen başkanlığında geniş kapsamlı bir işadamları heyetinin Libya’yı ziyaret etmesinin planlandığını vurguladı.
DTM Müsteşarı Kayalar’ın verdiği bilgiye göre, yapılan görüşmelerde iki ülke arasında çifte vergilendirmenin önlenmesi, yatırımların karşılıklı teşviki ve korunması, tercihli ticaret anlaşmalarının imzalanması amacıyla görüşmelere önümüzdeki günlerde başlanması hususunda mutabık kalındı. İki ülke arasında özel sektör kuruluşlarının düzenli bir şekilde biraraya gelmelerini sağlayacak Dış Ticaret Konseyi oluşturulması da kararlaştırıldı.

TÜRK FİRMALARINI İSTİYORLAR
Libya önümüzdeki dönemde başta 60 bin yeni konut yapımı, turizm yatak kapasitesinin artırılması, turizm tesislerinin modernizasyonu ve inşaat malzemeleri sektöründe yeni projeleri hayata geçirmeye hazırlanıyor ve Libya bu konularda Türk firmaları ile işbirliği yapmak istiyor.
Türkiye ile Libya arasında geçmişten kalan pürüzlerin giderilmesi için teknik düzeyde görüşmelere hemen başlanarak, KEK toplantısına kadar sonuçlandırılması hedefleniyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/muteahhitlere-libya-yolu-gorunuyor_6915.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Peli İle Hijyenik Zeminler

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!