Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Libya'dan Türkiye'ye Yatırım Çağrısı

Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Libya'daki temaslarına ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, Libya Başbakanı El Bağdadi Ali El Mahmudi'nin özel davetiyle, Türkiye Müteahhitler Birliği ve İNTES üyesi 100'e yakın müteahhitle günübirlik Libya'ya gittiğini kaydetti. Libya Başbakan El Mahmudi ile başbaşa görüştüğünü bildiren Çağlayan, Türkiye-Libya

Dünya Gazetesi
Libya'dan Türkiye'ye Yatırım Çağrısı

Libya, 3 yılda 100, 5 yılda ise 150 milyar dolar yatırım planlıyor. Projelerde aslan payı, Libyalılarla ortak olan Türk şirketlerine verilecek.

Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Libya'daki temaslarına ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, Libya Başbakanı El Bağdadi Ali El Mahmudi'nin özel davetiyle, Türkiye Müteahhitler Birliği ve İNTES üyesi 100'e yakın müteahhitle günübirlik Libya'ya gittiğini kaydetti. Libya Başbakan El Mahmudi ile başbaşa görüştüğünü bildiren Çağlayan, Türkiye-Libya ilişkilerinde yeni bir dönemin başladığını belirterek, şu bilgileri verdi:

"Altı aydır sürdürdüğümüz Libya çalışmaları, geçen ay Sayın Başbakanımızın yaptığı ziyaretten sonra büyük ivme kazandı. Dün Libya Başbakanı Sayın Mahmudi'nin daveti üzerine müteahhitlerimiz ve müşavirlerimizle birlikte Trablus'a gittik ve kendisi ile görüştük. Sayın Başbakan özel görüşmeden sonra Türk müteahhitlere hitap etti. Artık Libya ile ticaret boyutundan stratejik ortaklık boyutuna geçiyoruz. Sayın Başbakan açıkladı, Libya kapılarını sonuna kadar Türk işadamına açıyor. Sadece, altyapıdan konut inşaatına kadar inşaat sektöründe 15 milyar dolarlık hazır projeyi Türk şirketlerine verme kararı aldılar. Başbakan da bunu açıkladı.

Bunun yanında Sayın Başbakan, 3 yılda 100, 5 yılda 150 milyar dolar yatırım yapacaklarını da açıkladı. Bu projelerde de aslan payını, Libyalılarla ortak olan Türk şirketlerine vermek istiyorlar. Türk firmalarına, 'Libyalılarla ortak şirket kurun, bu projeleri üstlenin' açık daveti yaptı. Bu projeleri ağırlıkla Türk-Libya ortaklığı olan şirketlere verecekler, gümrük ve vergi muafiyeti ile kredi-finansman desteği de sağlayacaklar. Bunu çok net ifade etti. Böyle bir işbirliğini bugüne kadar kimse yapmadı."

Libya Başbakanı El Bağdadi Ali El Mahmudi

Öte yandan, Dş Ticaret Müsteşarlığından (DTM) yapılan açıklamaya göre, Libya Başbakanı El Bağdadi Ali El Mahmudi de, Bakan Çağlayan ile yaptığı özel görüşmeden sonra, Türk müteahhit, müşavir ve işadamlarına hitap ederken, Libya'nın Türkiye ile "ortaklığa hazır olduğunu" ve bu ortaklığın omurgasının Türkiye olacağını belirtti.

El Mahmudi, şunları kaydetti:

"Değerli kardeşim Başbakan Erdoğan ile yaptığımız görüşmeler sonucunda, Türkiye-Libya ilişkilerinin geliştirilmesi için birçok konuda anlaşmıştık. Bugün sadece inşaat sektöründe kullanılmak üzere 15 milyar dolar elimizde nakit olarak hazır. Bu bütçeyle yapılacak işlerin projeleri, planları da hazır. Bunları Türk müteahhitlik sektörüyle birlikte yapmak istiyoruz. Gelin bugün işe başlayın, bu işleri İtalyan'a, Alman'a bırakmayın."

El Mahmudi, ülke olarak hedeflerinin 3 yılda 100, 5 yılda da 150 milyar dolarlık yatırım yapmak olduğunu belirtti. Bu projelerin 3 alanda yer aldığını ifade eden El Mahmudi, bunları, her türlü altyapı ve üstyapıyı kapsayan müteahhitlik hizmetleri, turizm yatırımları ve sanayi ve tarım" olarak sıraladı. Hayvancılık, balıkçılık ve diğer alanların da bulunduğunu, ortaklaşa büyük yatırımlara gidilebileceğini ifade eden El Mahmudi, bütün Türk şirketlerini, söz konusu alanlarda iş ve yatırım yapmaya davet etti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/libyadan-turkiyeye-yatirim-cagrisi_75588.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!