Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Lidya Mezarlığını İş Makineleri ile Tahrip Etmişler!

İzmir'in Kiraz İlçesi'nde tahrip edildiği bildirilen, 2600 yıl öncesine ait bir mezar alanında, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın izni ile Ödemiş Müzesi tarafından kazı çalışması başlatıldı. Kazıyı yürüten Prof. Dr. Veli Sevin, 1 ay süren çalışmaların ardından mezarın bulunduğu alanın turizme kazandırılacağını açıkladı.

yapı.com.tr
Lidya Mezarlığını İş Makineleri ile Tahrip Etmişler!

DHA'nın haberine göre, Kiraz İlçesi Okka Taşı Mevkii'nde büyük mezar içeren, toprak yığılarak oluşturulmuş tepecikler yanı tümülüslerde kazı çalışması başlattıklarını açıklayan Ödemiş Müzesi Müdürü Feride Kart, Ayşen Gürsel ve danışman Prof. Dr. Veli Sevin, alanın turizme kazandırılması için çalıştıklarını kaydetti. Mezarlığın 2600 yıl önce Lidya dönemine ait olduğunu bildiren Prof. Dr. Veli Sevin, tarihi mezarlığın 1980 yılında karayolları makineleri ile tahrip edildiğini dile getirdi. Mezarın ortaya çıkarılması için Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın izni ile çalıştıklarını belirten Prof. Dr. Sevin, "50 metre çapında ve 10 metre yüksekliğinde bir tepenin altında mezar odasını bulmaya çalışıyoruz. Ne yazık ki hazine meraklıları, bizden çok önce, kaba bir şekilde, inşaat makinesiyle bu tepenin bir bölümünü yok etmiş. Bu tahribat sırasında, çok güzel bir mimariye sahip mermer bir mezar odası tamamen tahrip edilmiş" dedi.

Mezar odasında vahşice yapılmış olan yıkımı belgelediklerini kaydeden Prof. Dr. Veli Sevin, bölgenin Batı Anadolu tarihi açısından büyük önem taşıdığını vurguladı. Gediz ve Küçükmenderes Vadisi'ne yayılmış medeniyetin kanıtlarını ortaya çıkardıklarını dile getiren Sevin, "Buradaki çalışmaların ardından 200 metre ilerdeki tümülüste çalışmalarımız sürecek. Burayı turizme kazandıracağız. Kiraz Belediyesi de bize yardımcı oluyor" diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/lidya-mezarligini-is-makineleri-ile-tahrip-etmisler_125789.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!