Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Ormanlarını Tahrip Ettiler, Susuz Kaldılar!

Kolombiya'nın en bereketli eyaleti Casanare'ye aralık ayından beri hiç yağış düşmedi. 20 bin hayvan telef oldu. Vahşi hayvan ölümleri de başladı. Çevre Bakanı bürosunu bölgeye taşıdı.

yapi.com.tr/AA
Ormanlarını Tahrip Ettiler, Susuz Kaldılar!

Kolombiya'nın orta kesimi, kuraklık tehdidiyle karşı karşıya. Başkent Bogota'nın yaklaşık 500 kilometre kuzeydoğusunda yer alan ve bereketli topraklarıyla anılan Casanare'ye geçen aralık ayından bu yana yağış düşmediği, yüksek hava sıcaklığının yaklaşık 20 bin hayvanın telef olmasına yol açtığı ve ekili alanlara zarar verdiği belirtildi. Vahşi yaşam uzmanı Ricardo Combariza, binlerce hayvanın su sıkıntısı ve yaşamlarını sürdürecek koşullardan yoksun kalması nedeniyle öldüğüne dikkati çekti.

Kolombiya Çevre Bakanı Luz Helena Sarmiento ise bürosunu salı günü Casanare eyaletinin başkenti Yopal'a taşıdı. Sarmiento, Yopal'dan acil durumla ilgili operasyonlara öncülük edecek.

 Lagünler ve bataklıklardan su çekilecek!

Bölgede yaşanan doğal afetten, büyükbaş hayvancılık yapmak için ormanlık alanlarını yok eden çiftçiler, petrol şirketleri ve Maya ağacı dikimi yapan firmalar da sorumlu tutuluyor.

Kolombiya Hidroloji, Meteoroloji ve Çevre Çalışmaları Enstitüsü'nün başkanı Omar Franco, şiddetli geçen yazın Casanare için sıra dışı bir durum olduğunu ifade etti. Franco, plansızlığın hiç şüphesiz durumun daha da kötüleşmesine neden olduğunu söyledi.

Casanare Valisi Marco Tulio Ruiz da yer altındaki su kaynaklarından, lagünlerden ve bataklıklardan faydalanmak için yöntemler bulmaya çalışırken, kuraklıktan etkilenen köylere ve çiftçilere kaynak, teçhizat ve lojistik destek vermesi için petrol şirketlerinden yardım talep etti.

Kolombiya Petrol Birliği Başkanı Alejandro Martinez, üye şirketlerden krizin çözümü için 270 bin dolar katkıda bulunmalarını istedi. Ayrıca bölgedeki hayvanlar için gıda ve ilaç gönderilmesi için bir acil durum fonu oluşturulduğu, kuraklıktan etkilenen yerlere her gün 100 su tankerinin gönderildiği belirtildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ormanlarini-tahrip-ettiler-susuz-kaldilar_118960.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!