Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Likya Yolu için Endişeli Bekleyiş

Antalya Orman Bölge Müdürlüğü, Beycik köyündeki ağaç kesimini geçici olarak durdurdu. Bölge halkıysa tedirgin: “20 dönümlük arazide 12 bin ağaç kesileceğini öğrendik. Her gün gelecekler diye endişeyle bekliyoruz.”

yapi.com.tr
Likya Yolu için Endişeli Bekleyiş

Antalya’nın Beycik köyü Tahtalı Dağı mevkiinde yapılan ‘düz kesim'e bölge halkı tepkisi sürüyor. 20 dönümlük alanda 12 bin ağaç kesileceğini belirten yurttaşlar, Likya Yolu’nuda kapsayan bölgenin senelerdir süren kesimlerle tahrip edildiğine dikkat çekti.

BirGün’den Yunus Emre Ceren’in haberine göre; yaklaşık 10 gün önce kesim yapıldığı ancak yurttaşların girişimleri sonucu durdurulduğunu aktaran bölge sakinlerinden Zeynep Demirsubeycik, “İlgili kurumlarla görüşmeler yaptık. Bize her şeyin doğru yapıldığını söylüyor ancak amenajman planlarını bizden saklıyorlar. Burası karışık bir orman alanı ve birçok endemik bitki türünü içerisinde barındırıyor.” dedi.

12 bin ağaç kesileceğini kaydeden Demirsubeycik, “Burası yıllardır tehdit altında olan bir bölge. Milli park alanını küçülttüler, senelerdir süren kesimler büyük tahribat yarattı. Her gün kesime gelecekler korkusuyla yaşıyoruz.” diye konuştu.

Heyelan riski var
Kesime karşı yöre sakinleri yazılı bir açıklama da yaptı. Açıklamada, şöyle denildi: “Buradaki doğanın yapısına, heyelan ve erozyon izlerine, daha önceki düz kesimlerin yarattığı hasara her gün tanık oluyoruz. Çevredeki koruma altındaki endemik bitkilerin yayılım alanında tahribat yaratabilecek, hayvan yaşamına zarar verebilecek, çevredeki tarihsel ve arkeolojik yapıların gerektirdiği özeni hiçe sayan, dünyanın en ünlü on yürüyüş rotasından biri olan ve halihazırda kesimlerden zarar görmüş Likya Yolu’nun geleceğini de bu yolun alternatif etabını yok ederek tehlikeye atan bu kesim planına ilişkin hiçbir somut ilerleme kaydedilmemiştir.”

Yapılan görüşmelerin bir sonuç vermediği belirtilen açıklamada, “Orman şefliğine Kemer’e gittik. Kemer Orman Şefliği kesimi birkaç günlüğüne durdurdu. Muhtar kaymakamlığa dilekçe verdi. Orman Bölge Müdürlüğü ile görüşmelerimiz oldu. İnceleme yaptılar yapılanın doğru olduğu söylendi.” denildi.

Düz kesim nedir?
Bölgedeki ağaçların ayırt edilmeksiniz boylu boyunca dilimlenmesi yoluyla daha çabuk ve düşük maliyetli kereste elde edilmesine dayalı kesim yöntemi.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/likya-yolu-icin-endiseli-bekleyis_182894.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!