Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Likya Yolu’na Kardeş Rota

Likya Yolu’nun Demre Çayağzı-Kapaklı Üçağız-Kapaklı Hoyran Bölümü ile Güney Kore’deki Jeju Adası’nda bulunan Jeju Olle Yürüyüş Yolu’nun 17’nci etabı arasında kardeş rota anlaşması imzalandı.

yapi.com.tr
Likya Yolu’na Kardeş Rota

Güney Kore’nin Jeju Adası Jeju Olle Vakfı Başkanı Myung Sook, Jeju Adası Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu üyeleri Kang Meyeng Gyun, Lee Kyung-a ve 4 vakıf çalışanın yer aldığı 7 kişilik Güney Kore heyeti Antalya’nın Demre ilçesine geldi. Posta’da yer alan DHA kaynaklı habere göre; konuk heyetini Kültür Rotaları Derneği Başkanı Kate Clow, yönetim kurulu üyeleri Barış Yüksel, Serdar Fabrice Uzun ve Likya Yolu’nda Bir Tarih Molası Projesi Koordinatörü Hüseyin Eryurt karşıladı.

Demre Belediyesi Sergi Salonu’nda Likya Yolu fotoğraflarından oluşan sergi açıldı. Aziz Nikolaos Anıt Müzesi, Myra Antik Kenti ve Likya Uygarlıkları Müzesi ziyaret edildi. Birer gün Likya Yolu’nun 3 kilometrelik Kapaklı-Hoyran etabı ile 8 kilometrelik Kapaklı-Üçağız etabı yürüyüşleri yapıldı.

Kardeş rota panosu dikildi
4 gün süren etkinliklerin ikinci gününde Likya Yolu’nda Bir Tarih Molası Projesi’nin Demre yönünden başlangıcı olan Demre Çayağzı Limanı’na ’Kardeş Rota Panosu’ dikildi. 28 Mayıs’ta Güney Kore’de imzalanan ’Kardeş Rota Anlaşması’ burada bir kez daha imzalanarak yaşama geçirildi.

Jeju Adası Jeju Olle Vakfı Başkanı Myung Sook, "Güney Kore ile Türkiye arasında tarihi bir dostluk ve kardeşlik ilişkisi var. Bu dostluğu 28 Mayıs’ta Güney Kore’nin Jeju Adası’nda imzaladığımız, bugün tekrar Demre’de imzaladığımız Kardeş Rota Anlaşması ile turizm alanına taşıyoruz. Jeju Rotası’nı yılda 1 milyon kişi yürüyor. İnsanı büyüleyen doğal ve tarihi bir zenginliğe sahip olan Likya Yolu’nu niye 1 milyon insan yürümesin? Yapacağımız ortak tanıtımla bunu gerçekleştireceğimize inanıyorum" dedi.

“Çeşitlendirmek zorundayız”
Kültür Rotaları Derneği Başkanı Kate Clow, "Türkiye turizmini çeşitlendirmek zorundayız. Likya Yolu’nun Kekova Demre bölgesi çok özel. Bu bölgeyi Likya Yolu’nda Bir Tarih Projesi ile farklılaştırmaya çalışıyoruz. Tarihin, doğanın ve denizin iç içe olduğu bir rota. Bu yörenin ve Likya Yolu’nun tamamını profesyonelce tanıtmalıyız. Yaptığımız anlaşma Likya Yolu’nun bu bölgesinin tanıtımına çok önemli katkı sağlayacak. Turizmi kırsal alana taşıyacak. Güney Kore’den çok sayıda yürüyüşçü gelecek" diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/likya-yoluna-kardes-rota_166393.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü BTMSEAL Alfa Hibrit

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!