Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Limana Sahip Çıkalım

Özelleştrme İdaresi Başkanlığı (ÖİB) tarafından hazırlanan İzmir Alsancak Limanı’nın yeni imar planları, Özelleştirme Yüksek Kurulu tarafından onaylanarak Resmi Gazete’de yayınlandı.

yapi.com.tr
Limana Sahip Çıkalım

2015 Kasım’da askıya çıkarılan ‘İzmir Kruvaziyer Limanı’ ve ‘İzmir Yük Limanı’ imar planlarına Konak Belediyesi ve meslek kuruluşları tarafından çeşitli itirazlar gelmişti. ÖİB, itirazların bir bölümünü dikkate alarak imar planlarına işledi. Yeni imar planları, bir ay süresince askıda kalacak. Askı süresinin bitiminde ise özelleştirilme sürecinin önü açılacak.

Gelecek için önemli

İMEAK Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Öztürk, İzmir’in varlık sebebinin liman olduğunu belirterek, kentin kaderi için İzmir Alsancak Limanı’nın olmazsa olmaz olduğunu söyledi. İzmir’deki tüm kurum ve kuruluşların limanın geleceği için elini taşın altına koyması gerektiğini ifade eden Öztürk, “Limanımız, dünyada rekabetin sertleştiği, Akdeniz başta olmak üzere tüm dünyadaki limanların yatırım yaparak ayakta kalmaya çalıştıkları bir dönemde kan kaybediyor. Yeni planların meslek odalarından yerel yönetimlere, sivil toplum kuruluşlarından iş dünyasına ve İzmir halkına kadar herkesin uzlaşısı ile hayata geçmesi, çok önemli” dedi.

Kruvaziyerin altyapısı

Kruvaziyer turizminde sadece İzmir’de değil Akdeniz’de olumsuz bir dönem yaşandığını belirten Öztürk, yeni bir atılım dönemi için İzmir kruvaziyer limanının altyapısının hazırlanmasının çok önemli olduğunu söyledi. Öztürk, “Kruvaziyer limanının yeni imar planında iki parmak iskele yer alıyor. 6 yolcu gemisinin aynı anda yanaşacağı parmak iskeleleri, turiste ilk bakışta kentin güzel yüzünü gösterecek modern yolcu salonu, yolcuların liman sahasına inmeden terminale ulaşacağı körük sistemi ile kruvaziyer limanı, kentin turizmde yeni atılımı için büyük güç kaynağı olacak. Bu geçici gerileme dönemi sonunda İzmir Limanı, hazır altyapısı sayesinde Akdeniz’de yeniden cazibe merkezi haline gelecek” ifadesini kullandı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/limana-sahip-cikalim_144773.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!