Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Limanda Yapılaşma Yasak

Danıştay 6. Dairesi'nin aldığı karar üzerine, Ege Ports tarafından Kuşadası Limanı'nda yapılan inşaatların yıkılması gündeme geldi. Başkan Akdoğan, "Sonuçlarına katlanırız" dedi.

Yeni Asır
Limanda Yapılaşma Yasak

anıştay 6. Dairesi'nin aldığı karar üzerine, Ege Ports tarafından Kuşadası Limanı'nda yapılan inşaatların yıkılması gündeme geldi. Başkan Akdoğan, "Sonuçlarına katlanırız" dedi.

Bayındırlık Bakanlığı'nın Kıyı Yönetmeliği'nde yaptığı değişiklik uygulanmasını Danıştay'a dava açarak durduran Kuşadası Kent Meclisi'nden sonra, Belediye Meclisi'nin 13 üyesi de, aynı bakanlığın Kuşadası Limanı için kabul ettiği 1/1000'lik revizyon imar planı uygulamasını durdurdu.

Elden verdiler
Meclisin bağımsız üyesi Seher Mehdioğlu ile CHP'den Murat Yakar, İlhan Aygüneş, Gürol Turhan, Ahmet Ekmekçi, DYP'den Selim Eren, Faik Dülger, Talak Akar,
AKP'den de Bahadır Yıldırım, Zafer Üstün, Yahşi Karamollaoğlu, Nilgün Öğünçlü ve Ahmet Altunsoy'un başvurusu üzerine alınan Danıştay 6. Dairesi'nin kararı, davacılara ulaştı. Meclis üyeleri, kararı, ruhsat iptali için başvurdukları Aydın İdare Mahkemesi'ne elden götürdü.
Danıştay'ın aldığı 2. yürütmeyi durdurma kararını değerlendiren Kent Meclisi Başkanı ve İmar Hukuku uzmanı avukat Bülent Tokuçoğlu, adaletin geç de olsa işlediğini belirterek, limanda hukuka uyması gerekenlerin önüne bir yargı kararı daha konulduğunu söyledi.

Ders niteliğinde
Tokuçoğlu, "Danıştay, limanda yasa dışı yapılaşmaya ikinci kez yürütmeyi durdurma kararı verdi. Bu karar limanı işleten Ege Ports isimli şirkete ve bu şehri yöneten yetkililere ders niteliğindedir. Mahkeme kararlarına rağmen hukuka aykırı bu yapılaşmayı durdurmayan ilçenin yetkilileri Danıştay'ın bu kararından büyük ders almalıdır. Bu karar, yürütmeyi durdurma isteminde bulunduğumuz Kıyı Yönetmeliği uygulamasıyla ilgili bakanlığın 'hiçbir işlem yapılmaması' yönündeki yazısının mahkeme kararıyla onaylanmasıdır. Verilen inşaat ruhsatının da iptale mahkum olduğu kararının habercisidir. İleride daha da telafisi güç ve imkansız zararlara yol açılmaması için bu inşaatlar hemen durdurulmalı ve yıkılmalıdır" dedi.

BAŞKAN AYDOĞAN :İptal ederiz
Danıştay kararının henüz eline geçmediğini söyleyen Belediye Başkanı Fuat Akdoğan, "Bugüne kadar belediye olarak yaptığımız işlemlerde hukuk dışı hiçbir şey yoktu. Ancak Danıştay böyle bir karar verdiyse, biz de derhal daha önce kestiğimiz ruhsatı iptal ederiz. Sonraki süreçte orası ile ilgili yıkım kararı bile çıkabilir. Ancak Ege Ports firmasının ruhsat iptalinden sonra belediyeye tazminat davası açması söz konusu olabilir. Maddi manevi kayıplarından dolayı, böyle bir şey olursa sonucuna hep beraber katlanırız.

13 belediye meclis üyesi
Kuşadası Belediye Meclisi'nin 13 üyesi, 3 Eylül 2004 tarihinde Bayındırlık ve İskan Bakanlığı tarafından onaylanan Kuşadası Kruvaziyer Limanı 1/1000 ölçekli ilave ve revizyon uygulama imar planının iptali için Danıştay'a dava açtı. Danıştay 6. Dairesi, meclis üyelerinin başvurusunu da kabul etti ve 1/1000'lik revizyon imar planı uygulamasında yürütmeyi durdurma kararı verdi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/limanda-yapilasma-yasak_28003.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!