Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kuşadası Limanı’nda Yapılaşma Sorunu Büyüyor

Aydın'ın Kuşadası İlçesi'nde, 2003 yılında özelleştirilen Kuşadası Limanı'nın işletme hakkını alan Ege Porst Firması'nın liman içinde başlattığı işyeri inşaatları sorun oldu.

Zamanydın'ın Kuşadası İlçesi'nde, 2003 yılında özelleştirilen Kuşadası Limanı'nın işletme hakkını alan Ege Porst Firması'nın liman içinde başlattığı işyeri inşaatları sorun oldu.

Kuşadası'ndaki sivil toplum örgütleri, esnaf odaları, ticaret odası tarafından oluşturulan Kuşadası Kent Meclisi, son yaptığı toplantıda Kuşadası Limanı'ndaki yapılaşmanın durdurulması ve bu konuda özel bir yasa çıkartılmaması için eylem kararı aldı. Kuşadası Limanı'nda yaşanan olayları takip ettiğini belirten Aydın Valisi Mustafa Malay, yaptığı açıklamada, belediyenin söz konusu yerde ruhsat için izin aldığını, mahalli yönetimin inşaatlarla ilgili yetkisinin bulunmadığını belirterek,''Kişiye özel yasa çıkmaz''dedi.

Kuşadası Kent Meclisi Yürütme Kurulu Başkanı Bülent Tokuçoğlu da yaptığı açıklamada, Ankara'da bu sabah TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu yetkilileri ile görüştüğünü, İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu ile de görüşmeye çalıştıklarını belirtti. Kuşadası Limanı'ndaki inşaatların, durdurulması için ilçede toplanan 10 bin imzayı ilgili yerlere teslim ettiklerini belirten Tokuçoğlu, şöyle konuştu: “Mahkeme kararları, Kuşadası halkının haklılığı ortada iken, kişiye özel yasa çıkarılmaya çalışılıyor. Buna izin vermeyeceğiz. Yasaların adil ve objektif olması gerekiyor. Özgü yasa hazırlığına karşı hep birlikte tüm siyasi partiler, sivil toplum örgütleri, esnaflar olarak bu duruma direneceğiz. Bugün ulusal bir gazeteye ilan vererek sessimizi duyurmaya çalıştık. Gerekirse açlık grevi, kepenk kapatma, oturma eylemleri yapacağız.''

Öte yandan Kuşadası Kent Meclisi'nin Belediye Başkanı Fuat Akdoğan ve Kaymakam Ali Barış hakkında ''görevini kötüye kullandıkları'' gerekçesi ile mahkemeye suç duyurusunda bulunduğu buna karşılık Kaymakam Ali Barış ile İlçe Emniyet Müdürlüğü'nün de geçtiğimiz günlerde Kent Meclisi'nin üyeleri hakkında ''izinsiz yürüyüş yapmak, halkı provoke'' etmek''iddiasıyla suç duyurusunda bulunduğu öğrenildi.

Kuşadası Limanı'nı işleten Ege Porst Firmasının, liman içinde başlattığı 48 adet işyerinin, yasal olmadığı gerekçesi ile Kuşadası Belediye Meclis üyelerinin açtığı davada, Danıştay 6. Dairesi, 5 Ekim 2004 tarihinde inşaatlara dayanak olarak gösterilen ''Kıyı Kanunu'' ile ilgili yönetmelik hakkında yürütmeyi durdurma kararı vermişti. Danıştay ayrıca, Bayındırlık Bakanlığı'nca hazırlanan imar planını da iptal etti. Son olarak AK Parti Belediye Meclis üyeleri Nilgün Öğünçlü ve Ahmet Altınsoy ile Yahşi Karamollaoğlu'nun başvurusu üzerine Aydın 1. İdare Mahkemesi, limanda yapılan işyerlerine dayanak olduğu öne sürülen ruhsat için de yürütmeyi durdurma kararı aldı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kusadasi-limaninda-yapilasma-sorunu-buyuyor_28993.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!