Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Limanlar İç Anadolu'ya Bağlanacak

Batı Karadeniz limanları, 'Adapazarı-Bartın Demiryolu Projesi' ile İç Anadolu'ya bağlanacak. Projenin ilk etabı olan Adapazarı-Karasu arası için 2010'da ihaleye çıkılacak. Ulaştırma Bakanlığı yetkililerinden edinilen bilgiye göre, Adapazarı-Karasu-Akçakoca-Ereğli-Zonguldak-Bartın arasında yapılması planlanan demiryolunun uzunluğu yaklaşık 300

Cumhuriyet Gazetesi
Limanlar İç Anadolu'ya Bağlanacak

atı Karadeniz limanları, 'Adapazarı-Bartın Demiryolu Projesi' ile İç Anadolu'ya bağlanacak. Projenin ilk etabı olan Adapazarı-Karasu arası için 2010'da ihaleye çıkılacak. Ulaştırma Bakanlığı yetkililerinden edinilen bilgiye göre, Adapazarı-Karasu-Akçakoca-Ereğli-Zonguldak-Bartın arasında yapılması planlanan demiryolunun uzunluğu yaklaşık 300 kilometre olacak.

'Adapazarı-Bartın Demiryolu Projesi' ile Bartın, Zonguldak Filyos, Ereğli ve Karasu limanlarının yanı sıra Türkiye'nin en önemli ağır sanayilerinden Ereğli ve Karabük Demir Çelik fabrikalarının, Adapazarı üzerinden demiryolu ağına bağlantısı sağlanacak. Ağırlıklı olarak yük taşımacılığı yapılması öngörülen hat, batıdan Ankara-İstanbul demiryolu hattına, doğudan ise Zonguldak-Çankırı-Kayseri demiryolu hattına bağlanacak. Böylece, söz konusu limanlardan ve fabrikalardan çıkan yükler, demiryolu ile Türkiye'nin dört bir yanına taşınabilecek.

'Adapazarı-Bartın Demiryolu Projesi'nin hizmete girmesinin ardından, Marmara bölgesindeki limanlardaki yoğunluğun bir kısmının Batı Karadeniz limanlarına kaydırılması da planlanıyor.

2010'da ihaleye çıkacak

Demiryollar, Limanlar ve Hava Meydanları İnşaatı (DLH) Genel Müdürlüğü, projenin ilk etabı olan Adapazarı-Karasu arasındaki 57 kilometrelik bölümün yapım ihalesi için gerekli olan proje çalışmalarını tamamladı.

Yatırım programında da yer alan Adapazarı-Karasu arasındaki hattın yapımı için gelecek yıl ihaleye çıkılması ve ihale sürecinin tamamlanmasının ardından aynı yıl içinde inşaat çalışmalarına başlanması planlanıyor. Adapazarı-Karasu arasında yapımı planlanan hattın yatırım bedeli 250 milyon dolar olarak belirlendi. Projenin ikinci etabını oluşturan Karasu-Bartın arası için de çalışmalarını sürdüren DLH Genel Müdürlüğü, projenin tamamının 7 yılda tamamlanmasını öngörüyor.

Adapazarı-Karasu arasında yapımı planlanan demiryolu hattı, Adapazarı kent merkezinin güneyinden, Sakarya Nehri'nin yaklaşık 50 metre doğusundan, Bekirpaşa Belediyesi Pirahmetler mevkiinde D-100 karayolunun hemen güneyinden başlayıp, nehre paralel 15 kilometre sürecek. Söz konusu hat, Poyrazlar Gölü yakınlarında viyadükle nehri geçip, batıdan 10 kilometre boyunca nehirle paralel sürdükten sonra, ikinci bir viyadükle nehrin doğusuna geçerek Karasu istasyonuna ulaşacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/limanlar-ic-anadoluya-baglanacak_74804.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Peli İle Hijyenik Zeminler

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!