Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Listede Tarihi Bina Var

Devlete ait bazı okul binalarının satılmasını öngören yasanın ağustosta çıkması üzerine İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü'nün listeye aldığı 14 okuld

Radikal
Listede Tarihi Bina Var

b>Devlete ait bazı okul binalarının satılmasını öngören yasanın ağustosta çıkması üzerine İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü'nün listeye aldığı 14 okuldan ikisi tarihi eser çıktı. Kadıköy'deki İbrahim Öktem İlköğretim Okulu ile Kemal Atatürk Lisesi binaları yüz yıllık tarihe sahip.

İbrahim Öktem İlköğretim Okulu, Mimarlar Odası İstanbul Şubesi'nin başvurusu üzerine 23 Temmuz 2003' de İstanbul 2 No'lu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'nun kararıyla 'korunması gerekli kültür varlığı' olarak tescil edildi. Kemal Atatürk Lisesi ise 1980'li yıllarda tescillenmiş.
Milli Eğitim Müdürü Ömer Balıbey, tarihi eser olarak tescillenen binaların listeden çıkarılacağını söyledi.

Fenerbahçe'den üç okul
Milli Eğitim Müdürlüğü'nün Fenerbahçe Spor Kulubü'ne devrettiği için satış listesinde yer almayan Kadıköy'deki Kenan Evren Anadolu Lisesi' nin eski binası da tescilli tarihi eser. Tarihi binayı koruyacak olan kulüp, lisenin yeni iki binasının yerine katlı otopark ve alışveriş merkezi yapacak.
Kulüp, lisenin yeni binaları karşılığında üç okul yaptırarak hizmete sokacak. Balıbey, "Protokol geçerli. Tarihi bina duracak. Fenerbahçe ne zaman üç okul yaptırıp bize verirse, o zaman projelerine başlayabilir" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/listede-tarihi-bina-var_5654.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!