Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Lojman Satışı 300 Trilyon Getirecek

Milli Emlak tarafından satışa sunulan TBMM lojmanlarından, 2004 sonuna kadar 300 trilyon liralık gelir sağlanması hedefleniyor. Maliye Bakan

NTV-MSNBCb>Milli Emlak tarafından satışa sunulan TBMM lojmanlarından, 2004 sonuna kadar 300 trilyon liralık gelir sağlanması hedefleniyor.

Maliye Bakanlığı Milli Emlak Genel Müdürü Faik Ceceli, yeni dönem milletvekillerinin oturmama kararı aldığı TBMM lojmanlarının satışından elde edilmesi planlanan 300 trilyon lira gelirin 2004 yılı içinde tahsil edileceğini söyledi. Başbakan Tayyip Erdoğan’ın önerisi üzerine 22. Dönem milletvekilleri mevcut 550 lojmanda oturmama kararı almış ve arkasından lojmanların satışına ilişkin madde bütçe yasasına konulmuştu.

Türkiye Ticaret ve Alışveriş Merkezi’ne dönüştürülecek olan lojmanların satışına ilişkin düzenlenen basın toplantısında, merkezdeki iş yerlerinin yüzde 60’ının satışı konusunda rezervasyon yapıldığı bildirildi. Satış işlemleri bugüne kadar, tapu işlemleri yapılamadığı için fiili olarak tamamlanamıyordu.
Toplam 246 bin 650 metrekareden oluşan bölgenin, Türkiye Ticaret ve Alışveriş Merkezine dönüştürülmesi kararlaştırılmıştı. Bölgede 400 mağaza, 177 sektör ofisi, kültür merkezi, otel ve otopark gibi tesislerin kurulması planlandı. Pazarlama işlerini yürüten Reha Medin Emlak Şirketi’nin sahibi Reha Medin, bugüne kadar yaklaşık 1.5 milyon dolarlık tahsilatın yapıldığını söyledi.

400 VİLLA BULUNUYOR
Akbank’tan Türk Lirası krediler için 5 yıl, döviz kredileri için 10 yıllık kredi imkanı sağlandığını kaydeden Medin, “Buradan minimum 4 bin personel görev yapacak.
Beyaz eşya, tekstil, cafe, sağlık, genel ihtiyaç, mobilya ve inşaat gibi alanlar için ayrı ayrı sokaklar oluşturuluyor” dedi.
Medin, satış işlemlerinin kısa sürede tamamlanmasını beklediklerini ve iş dünyasından yoğun talep geldiğini bildirdi.
Milletvekili lojmanları 12 Eylül yönetimi döneminde milletvekillerinin bir arada tutulabilmesi amacıyla 400 tripleks villa yapılmıştı.
Daha sonra yapılan Anayasa değişiklikleri ile milletvekili sayısı 400’den 550’ye çıkarılınca, diğer milletvekillerinin de lojmanda kalabilmesi amacıyla bu kez çok katlı binalar yapılmış ve bu binalarda ise 177 daire yer almıştı. Ticaret merkezindeki mağazalar 360-400 bin dolar, sektör ofisleri ise 200-220 bin dolardan satışa çıkarıldı. Medin, ticaret merkezi alanına 27 katlı bir otel yapmayı planladıklarını ve 5 firmanın otel yapımı ile ilgilendiğini ifade etti.
Emek İnşaat yetkililerinin verdiği bilgiye göre, iş yerleri satış tutarının yüzde 25’ini peşin, kalan tutarı 12 ayda ödeyebilecek. Satış işleminden KDV alınmayacak ve gayrimenkullerden 5 yıl süreyle emlak vergisi tahsil edilemeyecek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/lojman-satisi-300-trilyon-getirecek_8529.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!